Demonstranti: Tunelujete Šumavu Park: Zvažujeme žalobu za urážku

Jul 25

Zdroj: MF Dnes, 23. 7. 2010
Autor: Václav Janouš

 

Čtyřicet lidí protestovalo ve Vimperku proti správě národního parku, která prosazuje nekácení všech stromů napadených kůrovcem.

 

VIMPERK – Pryč s vedením šumavského národního parku. Zastavte jeho tunelování. Experimenty si dělejte na vlastní zahrádce! Takové a další nápisy na cedulích mělo včera před budovou správy parku ve Vimperku zhruba 40 demonstrantů. Protestovali tak proti nekácení všech kůrovcem napadených stromů na Šumavě. Lidé nespokojení s péčí o lesy v rezervaci požadovali i odstoupení ředitele Františka Krejčího. Akci svolalo občanské sdružení Zachraňme Šumavu, které kritizuje ponechání přírody svému osudu už několik let.

Přivazovali se ke stromům

Poslední podobný protest zažila Šumava na konci 90. let, kdy naopak proti těžbě stromů protestovali ekologičtí aktivisté. Tehdy se například v Trojmezenském pralese přivazovali ke kmenům, které chtěli lesníci podříznout. „Odmítáme divočinu. Začíná pracovat nová vláda, kterou chceme upozornit, že letos bude těžba nejméně půl milionu kubíků, a k tomu je třeba připočítat dalšího půl milionu uschlých stojících stromů, které nikdo nesčítá. Kdyby nás lesníky v roce 2007 po orkánu Kyrill správa parku poslechla, mohla být těžba třetinová. Dvě třetiny stromů jsou uschlé zbytečně,“ argumentoval svolavatel demonstrace Petr Martan. Ten je zároveň autorem nedávno vydané publikace o Šumavě a kůrovci. Demonstranti se sešli v tentýž den, kdy do Vimperka přijel Švýcar Pierre Galland – nezávislý biolog a expert rady Evropy, aby posoudil, zda si rezervace zaslouží diplom za ochranu přírody.

Ředitel parku František Krejčí se odpůrci nenechal vyvést z míry a úder jim tvrdě vrátil. „Sešla se jen hrstka demonstrantů, která uváděla nepravdivé argumenty. Setkání organizovala Strana práv občanů – Zemanovci, tedy strana, která neuspěla ve volbách a možná chce uspět v těch nadcházejících komunálních. Vše máme natočené a nyní zvážíme, zda nepodáme za některá vyjádření na stranu trestní oznámení,“ uvedl Krejčí. To, že za demonstrací stáli politici, usuzuje z loga strany, které viděl na letácích zvoucích na shromáždění. Rozhodnutí, zda park zažaluje demonstranty za jejich vyjádření, padne do několika dnů.

Usychám, rozpadám se, ale žiju

Vedení parku navíc mělo mezi demonstranty paradoxně i své příznivce. Například Václav Stránský z Bohumilic na Prachaticku přišel v tričku s obrázkem kůrovce a nápisem Usychám, rozpadám se, ale žiju. „Už by si mohli najít lepší argumenty. Přirozené lesy tu vzniknou za desítky let, já se toho nedožiju, ale věřím, že má vnučka ano. Když jsem dělal postgraduální studium na přírodovědecké fakultě, tak nás učili, že jednou za 200 let má přirozený les zorat vichřice. Za socialismu bych si tady odplivnul a řekl, že zase chtějí poroučet vodě i větru,“ komentoval původem jaderný fyzik Stránský.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar