Stráského první vítězství na Šumavě umožnily obce

Jul 26

MF Dnes, 3.3.2011
Autor: Václav Janouš

 

Analýza: Nový ředitel národního parku se snadno dohodl s obcemi na schválení důležitého návštěvního řádu, protože s nimi dlouhá leta držel basu SRNÍ Ani ten největší optimista by nečekal tak rychlý úspěch, jaký se podařil novému řediteli šumavského parku Janu Stráskému. Ve funkci je sotva pár dnů a už oznámil: Návštěvní řád od května bude. Obce jej podpoří. Jan Stráský si může spokojeně zapálit místo své oblíbené cigarety ten nejdražší doutník a vychutnat si své první vítězství. Schválení důležitého návštěvního řádu -zdá se – nic nebrání.

Dvaadvacet šumavských obcí, z nichž každá musí s řádem souhlasit, předběžně Stráskému kývlo na pravidla, která by však pro ně byla v minulosti naprosto nepřijatelná. Tedy na to, že správa parku přiškrtí splouvání na Teplé Vltavě ještě více v minulém roce a na vodu při hladině mezi 51 a 61 centimetry pustí jen 68 lodí za den.

„Návštěvní řád se podaří schválit i za cenu, že na Teplou Vltavu vyjede o 40 procent lodí méně než loni. Obce s ním ale budou souhlasit jen proto, že mi věří, že za rok najdeme řešení situace, aby se na řeku vodáci mohli vrátit,“ poznamenal Stráský.

Pro příští rok totiž tato varianta počítá s ještě drastičtějším uzavřením řeky před vodáky – denně by smělo korytem mezi Soumarským mostem a Pěknou na Prachaticku splout jen 28 lodí s průvodcem.

Jan Stráský je tak teď na jedné straně na koni, protože dojednat dohodu s obcemi tak rychle se nepodařilo žádnému jeho předchůdci, na druhou stranu mu ale klidné spaní určitě hatí představa vyjednávání, při kterých bude muset přimět ochranáře a vědce, aby na příští rok limity opět povolili. Pravdou je, že Jan Stráský si za uplynulé roky vybudoval u starostů výborné jméno a to mu dnes hraje do karet. Stejně jako on držel s nimi basu, tak teď starostové zase podrží jeho, aby od 1. května nebyla Šumava bez návštěvního řádu, který určuje, kam se například může vstupovat a kudy mohou jezdit cyklisté.

„Podpora návštěvního řádu je jen naše podpora pana Stráského, ne systémům, ne mechanismu. On je, doufáme, tou zárukou, která ten zauzlovaný a politicky zašmodrchaný systém změní,“ řekl starosta Modravy Antonín Schubert.

To, že obce už dnes nechtějí slyšet jen sliby a nevěří jim, ví moc dobře i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Sám přiznal, že pokud bude návštěvní řád schválen, pak jen díky vstřícnosti obcí.

„Otázka obnovy důvěry je teď tou nejsložitější,“ řekl Chalupa.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar