Rakouský areál má pro Čechy více magnetů než čeští vlekaři. Lákadlem jsou především slevy

Jul 27

Zdroj: Hospodářské noviny, 27. 1. 2012

Autor: Lucie Hrdličková

 

 

Ve frontě na lyžařský vlek převažuje čeština, stejně jako v přilehlém skibaru. Čeština bije do očí z informačních tabulí na sjezdovce i nápojových lístků. Pár kilometrů za hraničním přechodem Studánky, v lyžařském areálu Sternstein, který se nachází na rakouské straně Lipna, to o uplynulém víkendu vypadalo, jako by si Češi přivlastnili kus rakouských svahů.

I přes nepřetržité silné sněžení návštěvníkům nestačily kapacity parkoviště. Čechy sem nalákala speciální nabídka, díky níž vyšlo lyžování na třetinu běžné ceny. Pětičlenná rodina tu za celý den ježdění utratila 30 eur (v přepočtu zhruba 680 Kč).

Na druhé straně Lipenské přehrady ve středisku Skiareál Lipno (vzdáleném asi 30 km) by je ve stejný den permanentky pro celou rodinu vyšly zhruba na 2180 Kč.

 

 

Akce na Čechy platí

“Dnešní návštěvnost není nic neobvyklého. Poměr českých lyžařů stoupá v lednu a únoru až k sedmdesáti procentům,” popisuje ředitel areálu Sternstein Andreas Eckerstorfer. “Musíme se snažit lákat klienty na podobné akce, na Čechy to platí,” dodává.

Jeho středisko, které lyžařům nabízí podobné podmínky jako české Lipno, loni utržilo 750 tisíc eur (v přepočtu 19 milionů korun). Český areál dosáhl za stejné období tržeb 66,4 milionu korun.

Proč dávají Češi vydělat raději rakouským svahům? Podle návštěvníků slibují více zábavy za příznivou cenu. “Sternsteinu dáváme přednost před Lipnem hlavně kvůli větší délce a lepší kvalitě místních svahů. Kramolín je skvělý pro rodiny s dětmi, ale zkušenějším lyžařům nabízí Sternstein lepší vyžití,” popisuje mladík, který sem pravidelně jezdí z Českého Krumlova vzdáleného necelých 50 kilometrů.

“Jedna víkendová slevová akce nemůže být měřítkem, čeští klienti se nakonec stejně vracejí k nám,” tvrdí HN ředitel konkurenčního českého areálu Lipno, Petr Dušek.

Skalní lyžaři, kteří jezdí do Rakouska pravidelně, ale namítají, že za hranicemi dostávají pravidelné slevy také ve všední den či na konci sezony.

 

České Lipno je pro Nizozemce

Na úbytek klientů si vlekaři na druhé straně Lipna ale nestěžují. “Naše návštěvnost je stabilní, v zimě přijíždí do areálu tradičně kolem 200 tisíc návštěvníků, zejména rodiny s dětmi,” říká ředitel Skiareálu Lipno Dušek.

Česká klientela tu tvoří většinu, významnou skupinou jsou ale také turisté z Nizozemska (tvoří zhruba 10 procent návštěvníků). “Ti se sem vrací. Vyhovuje jim cenová nabídka i služby,” popisuje Dušek. Při otázce, zdali se nebojí rakouské konkurence, říká, že ji vítá.

Z všudypřítomných billboardů a informačních center, které se nacházejí jen pár metrů od jeho areálu, lze usuzovat, že Rakušané rozjeli opravdu masivní marketing. Stále silnějším hráčem začíná být také odlehlejší a o poznání větší rakouské středisko Hochficht (Smrčina), které se délkou sjezdovek vyrovná alpským centrům. To rodinám nabízí například skipas zdarma pro třetí dítě. Podle mluvčího Hochfichtu Martina Řezáče tvoří i tady Češi více jak polovinu klientů.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar