Čeští absolventi získávají praxi i díky penězům z EU

Zdroj: Hospodářské noviny, 17. 8. 2010
Autoři: Zuzana Keményová, Jana Machálková

 

Problém s uplatněním mladých lidí na trhu práce trápí i Česko. Statistiky říkají, že na konci června bylo v Česku bez práce 75 tisíc absolventů. Navíc vlna nových absolventů, kteří ze školních bran zamířili rovnou na pracovní úřad, zvýšila letos míru nezaměstnanosti o 0,2 procenta.

Bude-li se opakovat situace z loňska, patnáct procent z těchto mladých lidí si zaměstnání nenajde nejméně šest měsíců. V roce 2009 totiž během července, srpna a září přibylo na úřadech práce 18 tisíc absolventů.

Česká “ztracená generace” je ve stejně neřešitelné situaci jako mladí v ostatních zemích EU: jsou bez praxe, proto je nikdo nechce zaměstnat a proto nemají šanci získat praxi.

V posledních letech se v Česku čím dál více projevuje další problém, který v současnosti řeší například i Němci. Přestože “volných” absolventů je na trhu práce až příliš, určitá skupina z nich je naopak nedostatkovým zbožím. Pracovní místa, která speciálně pro ně firmy vyhradily, zůstávají celá léta neobsazená. Jsou to strojaři, elektrotechnici nebo vývojáři. Firmy se po nich shánějí marně. “Hledáme desítky strojních inženýrů, kteří se budou podílet na vývoji vlaků a vozů pro celý svět. I v době krize je ale o techniky s vysokoškolským vzděláním nouze,” říká například mluvčí Siemensu Pavel Kaidl. I mnoho dalších českých zaměstnavatelů si stěžuje, že školy chrlí odborníky na finance a marketing, které nepotřebují, a naopak techniků je málo.

Problém s přebývajícími absolventy se Česko částečně snaží řešit s pomocí Evropské unie. Ta z velké části financuje projekty, v nichž některé české úřady práce zajišťují absolventům s maturitou roční placenou praxi ve státních institucích – například na soudech, u policie nebo na městských úřadech. Potíž ale je, že jakmile roční stáž skončí, absolvent se postaví znovu do fronty na pracovním úřadě.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar