Mezi Budějovicemi a Hlubokou vyplují první lodě v červnu

MF DNES, 5. 4. 2011
Autor: Lenka Zimmelová

 

Plavba po Vltavě zabere lodím hodinu a půl. Za dva roky se dostanou až do Týna nad Vltavou. Po 35 letech je to první vodní cesta, která se v České republice otevírá. Zajímají se o ni odborníci na tento druh dopravy z celého světa.

 

ČESKĚ BUDĚJOVICE Další velkou atrakci nabídnou turistům i místním letos v létě České Budějovice. V sobotu 11. června se pro výletní lodě definitivně otevře vodní trasa mezi krajským městem a Hlubokou nad Vltavou. Termín včera potvrdilo Ředitelství vodních cest.

„Práce na tomto úseku řeky Vltavy jsou už téměř hotové. Dokončujeme nastavování technologie na plavební komoře v Českém Vrbném a také testujeme pohyblivý most u mariny,“ popsal Jan Bukovský z oddělení rozvoje Ředitelství vodních cest.

Lidé budou na plavidla nastupovat na přístavišti Lannova loděnice pod Dlouhým mostem v Budějovicích. Na Hluboké zatím bude jen provizorní nástupní a výstupní místo kousek od slepého ramene Vltavy u tenisových kurtů.

„V budoucnu se tu ale počítá se stavbou sportovního přístavu, na který už bylo vydané územní rozhodnutí,“ doplnil Bukovský.

Lodě na zhruba devět kilometrů dlouhé trase poplují asi hodinu a půl. Nejdéle se zdrží právě v plavební komoře ve Vrbném. „Víme o společnosti, která tu v červnu zahájí dopravu velkou osobní lodí. Ozývají se ale i další zájemci s malými plavidly, otevře se také půjčovna,“ informoval Bukovský.

 

Žádosti o místa ke kotvení

Úsek mezi Hlubokou a Budějovicemi je podle něj první vodní cestou, která se v zemi po 35 letech otevírá. V roce 2013 se trasa prodlouží až k Týnu nad Vltavou. Bude tedy měřit zhruba 33 kilometrů.

„Až se lidé dostanou lodí na přehradu Hněvkovice, uvědomí si, jak velké rekreační zázemímají doslova za humny. Jsem přesvědčen o tom, že lodní doprava pro ně bude obrovská atrakce a další způsob odpočinku,“ poznamenal starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

Dodal, že už nyní se muna radnici hromadí žádosti majitelů lodí, kteří mají zájem o místa ke kotvení.

Práce na splavnění navazujícího úseku řeky k Týnu nad Vltavou teď pokračují stavbou plavební komory jezu na Hluboké. I s úpravou dna řeky si vyžádá 530 milionů korun.

Poslední překážkou pro lodě zatím zůstává malý jez ve vesnici Hněvkovice asi dva kilometry od přehrady. Na řadu přijde už za několik měsíců. „Stavbu z počátku 20. století doplní plavební komora. Jez bude nově částečně pohyblivý, čím se zvýší i ochrana místních proti povodni,“ nastínil Bukovský.

O Vltavskou vodní cestu už se zajímají odborníci z celosvětové organizace Inland Waterways Intenrational, která se lodní dopravou zabývá. Včera se přijeli s projektem do Budějovic seznámit.

„Podobné oživení vodních tras je ve světě velmi úspěšné. Například v Anglii se takto propojila města Edinburgh a Glasgow,“ řekl vicepresident společnosti David Edwards May.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar