Města doplácejí na luxusní stavby

Aug 07

Zdroj: Hospodářské noviny, 21. 6. 2012
Autor: Marie Valášková, Kateřina Eliášová

 

Desetitisícová Litomyšl chtěla letos vyměnit žákům ve školách staré skříňky. Jenže nemohla, protože na to neměla peníze.

Jinak bohaté město doplácí na velkolepé projekty, které za evropské peníze vybudovalo v minulých letech, a teď nemá na jejich nákladný provoz. Třeba jako na plavecký bazén, na který unie přispěla padesáti miliony korun. Město teď za něj ale splácí úvěr a ještě dává šest a půl milionu ročně na provoz.

A stejných případů jsou po republice desítky, ať už jde o akvaparky na chudé severní Moravě nebo prázdné luxusní hotely.

Podobné projekty začaly vadit Evropské unii. Po roce 2014, kdy unie zahajuje nové sedmileté rozpočtové období, už na ně nechce posílat peníze. “V tomto období byla relativně větší svoboda, ne všechno muselo přispívat k růstu a zaměstnanosti. Teď je změna, že všechno bude muset být v souladu s novou hospodářskou strategií EU do roku 2020,” říká první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. Přeloženo – projekty, na které půjdou evropské peníze, budou muset přinášet nová pracovní místa nebo budou muset zapadat do celkových koncepcí rozvoje kraje.

 

Politická protekce

Na zmíněné projekty jdou peníze určené na cestovních ruch. Celkem jich je přes 23 miliard a většina je už vyčerpaná. Jenže chaoticky a nekoncepčně.

Při udělování dotací mají totiž často rozhodují slovo politici, kteří posílají desítky milionů do svých rodných měst na sportoviště či cyklostezky a plní si tak předvolební programy. Jenže při podobném rozdělování dotací nikdo nezkoumá, jestli daná lokalita nová zařízení potřebuje a dokáže je využít.

A tak třeba v roce 2008 dostala pětitisícová Kdyně na Plzeňsku dotaci 104 milionů na centrum vodní zábavy. V době, kdy ji vedl tehdejší náměstek hejtmana a poslanec ODS Vladislav Vilímec. A když po volbách ovládla Plzeňský kraj ČSSD, zamířily peníze zase jinam – 50 milionů třeba na bazén do Tachova, který vede člen ČSSD a krajský zastupitel Ladislav Macák.

Podobná situace je ve všech krajích. Na střední Moravě podporují například venkovní koupaliště, wellness centra, luxusní hotely nebo kongresové areály. “Některé projekty možná nevyšly, ale převažují ty úspěšné, které pomohly rozvoji regionu. Proto by Evropská unie neměla na cestovní ruch zanevřít,” říká olomoucký hejtman Martin Tesařík z ČSSD.

 

Pod tlakem stavařů

Dotace až ve stovkách milionů často míří i tam, kde lze pochybovat o jejich nutnosti. Třeba jako v případě Liberce, který získal 150 milionů na opravu bazénu. A to přesto, že ve městě funguje akvapark Babylon. Ještě větší částku dostal Chomutov, kterému úřad regionální rady přidělil 250 milionů na stavbu “oddychového a relaxačního centra”.

Kolik peněz celkově na stavbu akvaparků šlo, nelze přesně spočítat. Ministerstvo si evidenci nevede a jednotlivá města své projekty schovávají za různé názvy.

“Akvaparky jsou často velmi neefektivní. Významným hybatelem pro to, zda budou schváleny, či ne, je často betonářská lobby,” říká bývalý vedoucí odboru řízení Regionálního operačního programu Severozápad Leo Steiner. Muž, který před několika týdny veřejně vystoupil a upozornil policii na možnou korupci právě při přidělování eurodotací.

Detektivové šetří možné podvody kromě severních Čech také ve středních a jižních Čechách.

 

Rozvoj turistiky za miliardy z unie

23,44 MILIARDY korun je vyčleněno na rozvoj cestovního ruchu (akvaparky, cyklostezky, lyžařské areály, tábořiště, informační centra, propagace atd.) z peněz EU v regionálních operačních programech (ROP) v období 2007 až 2013.

 

Kolik dávají regiony na cestovní ruch z peněz EU

Moravskoslezský kraj (ROP Moravskoslezsko): 4,25 miliardy korun – je to 23,8 % všech peněz z EU

Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj (ROP Severovýchod): 3,61 miliardy korun – je to 22 % všech peněz z EU

Karlovarský a Ústecký kraj (ROP Severozápad): 3,57 miliardy korun – je to 19,1 % všech peněz z EU

Jihomoravský kraj a Vysočina (ROP Jihovýchod): 3,35 miliardy korun – je to 19 % všech peněz z EU

Plzeňský a Jihočeský kraj (ROP Jihozápad): 3,1 miliardy korun – je to 20 % všech peněz z EU

Olomoucký a Zlínský kraj (ROP Střední Morava): 3,04 miliardy korun – je to 18,5 % všech peněz z EU

Středočeský kraj (ROP Střední Čechy): 2,52 miliardy korun – je to 18 % všech peněz z EU


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar