Novinka: lodí lze jet i „na kole“

Zdroj: Lidové noviny, 10. 7. 2010
Autor: Miloš Šenkýř, Jiřina Veselá

 

Baťův kanál už není jen pro milovníky vody – na rovné stezky po březích láká cyklisty a bruslaře. A své lodě nabízí pro zpáteční cestu.

 

SPYTIHNĚV – Na jednu z pých Baťova kanálu, loď Morava, se kromě cestujících vejde až třicet jízdních kol. A tak vznikl nový plán: cyklistům a bruslařům jezdícím kolem kanálu prodloužit trasu, protože zpět se mohou vrátit právě lodí. Od července na Baťově kanálu jezdí jeden ze spojů právě speciálně pro cyklisty a bruslaře. „Právě chystáme druhou plavbu,“ opatrně včera hodnotil provozovatel lodi Morava Stanislav Hampala. „Zatím můžu říct jen to, že zájem je určitě větší než při premiéře. Ale kapacita není ani tak naplněna,“ dodal s tím, že spoj ovšem slouží i běžným pasažérům. Zvláštní linka pro „okolečkované“ cestující jezdí každý pátek a sobotu – poslední pracovní den týdne večer ze Spytihněvi do nového přístaviště v Uherském Hradišti, v sobotu pak proti proudu – v 15.10 hodin z Hradiště do Spytihněvi, v obou případech s mezizastávkou v Babicích.

Loď Morava patří k největším, které po Baťově kanále plují. „Kola vezmou i na dalších spojích po celý týden, ale tam je to trošku problém, běžní cestující mají přednost, protože loď jede hlavně na okružní plavbu. Tady máme jistotu,“ pochvaluje si cyklista Pavel Bernard. „Zřejmě musíme ještě počkat, až naše nová služba vejde víceve známost. Když pozoruji lidiu jízdních řádů, kteří si nabídky všimnou, obvykle říkají: To je dobré, to budeme muset vyzkoušet,“ míní Hampala. Potenciálních zákazníků, kteří by se mohli na Moravu nalodit i se svými bicykly, jsou totiž desetitisíce za sezonu. Podél kanálu vede stejně dlouhá páteřní cyklostezka. „Člověk se skutečně až diví, kolik lidí tu jezdí. Dělali jsme si malý průzkum počátkem sezony a vyšlo nám, že při hezkém počasí to ve volných dnech můžou být až tři tisíce cyklistů,“ řekl babický starosta Miloslav Maňásek. I onnovou službu vítá. „Pro mnohé to může být příjemné zpestření, kousek šlapat a pak si odpočinout na lodi,“ soudí.

Baťův kanál, vybudovaný ve 30. letechminulého století pro nákladní dopravu, patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům východní Moravy. Zčásti vede po řece Moravě a zčásti umělými koryty, nyní je splavných 80 kilometrů.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar