Dálnice nevydržela vedro. Praskla

Aug 16

Zdroj: Hospodářské noviny, 23. 6. 2011
Autor: Petr Weikert

 

Dálnice kvůli vedru opěr praskají. Deset řidičů si na brněnské D1 zničilo auta, policie úsek uzavžela.

 

Problémy brněnské D1, která urgentně potřebuje opravu, se ukázaly naplno včera. Policie její část musela uzavřít. Kvůli horku se totiž na 52. kilometru ve směru na Brno zdeformoval povrch a řidiče ohrožoval zhruba deseticentimetrový schod. Nejméně deset z nich si o něj podle benešovské policie dokonce poničilo auta.

Silnice podle policistů “praskla” přes celou svou šířku. “Deset řidičů tam prorazilo vanu nebo jim praskla pneumatika,” uvedla mluvčí benešovské policie Diana Škvorová. Jak je trhlina veliká, neupřesnila.

Policie začala okamžitě dopravu odklánět na exit 49 – Psáře. Provoz byl na nebezpečném úseku zastaven ještě včera večer, silničáři nedokázali odhadnout, kdy se budou moci auta vrátit.

Podobný problém se stal i loni v polovině července na dálnici D5 na Tachovsku, kde se vlivem horka vzedmula vozovka. Na devíti kilometrech dálnice mezi sjezdy Bor u Tachova a Benešovice byl po šest týdnů oprav sveden provoz do druhé poloviny dálnice.

Informace silničářů přišla přesně v době, kdy Ministerstvo dopravy usiluje o to, aby přesunulo peníze na opravu nejstarší české dálnice. Zařadilo ji do seznamu staveb, kam se mají přesunout evropské dotace z nepovedených staveb. Těmi je například dostavba severočeské dálnice D8 nebo silnice I/52 mezi Brnem a Rajhradem.

Přesuny ale nebudou jednoduché. Schválit je musí Evropská komise, Česko musí navíc ve svých zdrojích najít peníze pro spolufinancování staveb. Pro zlepšení stavu D1 je tak snaha ministerstva spíše jen slabým signálem.

Vlastní plány na opravu dálnice dal dohromady už někdejší ministr Gustav Slamečka. Plánoval dálnici přidat jeden pruh. Do své dopravní superkoncepce nápady zahrnul i jeho nástupce Vít Bárta.

I tyto snahy obou ministrů měly ale spíše symbolický charakter. Oprava za 18 miliard korun totiž byla podmíněna účastí soukromých investorů. Takzvaný PPP projekt, tj. spolupráce státu a soukromníků, se ale v Česku ještě nikdy nepodařilo dokončit.

 

“Deset řidičů tam prorazilo vanu nebo jim praskla pneumatika.”
Diana Škvorová
Mluvčí benešovské policie


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar