Do lázní míří nejvíc Čechů za deset let

Aug 17

Zdroj: Hospodářské noviny, 29. 10. 2010
Autor: Miroslav Petr

 

V lázních a wellness hotelích ubylo Němců a Rusů. Víc než loni ale roste v tomto roce počet domácích hostů.

Ani v ekonomicky těžkých dobách si Češi pobyt v lázních a lázeňských hotelích neodepřou. Spíš naopak. Letos jejich počet vzroste podle názoru oslovených firem oproti loňsku zhruba o tři až čtyři procenta na víc než 350 tisíc. To by pro lázně znamenalo nejvyšší počet tuzemských hostů za poslední desetiletí.

 

Větší zájem než v minulém roce zaznamenaly některé lázně a wellness hotely ze strany Čechů dokonce i v čase Vánoc, kdy tato zařízení vesměs zejí prázdnotou a do českých balneoprovozů jezdí spíš zahraniční klientela.

“V minulých letech jsme vánoční provoz neměli. Ale letos jsme díky zájmu připravili program i na Vánoce,” říká spolumajitel karlovarského lázeňsko-hotelového komplexu Jiří Milský.

Doufá, že nepříznivý trend minulých dvou let pominul. Letošní celkový nárůst počtu hostů v hotelích Imperiálu, mezi kterými i tak stále převládají cizinci, odhaduje možná až na deset procent. Přesná čísla ukáže až definitivní závěr roku, na přelomu starého a nového roku přijíždí hodně Rusů.

 

I v Luhačovicích, které kapacitou 1350 lůžek a počtem víc než 29 tisíc klientů ročně patří k největším lázním v zemi, si české pacienty a rekreanty pochvalují. “Celkový počet hostů bude letos vzhledem k úbytku cizinců v našem případě nižší. Ale zhruba o tři až pět procent přibylo klientů vyloženě z Česka,” připomíná vedoucí obchodního oddělení luhačovické lázeňské akciovky Jiří Dědek.

 

Opatrný optimismus

Podle viceprezidenta Svazu léčebných lázní a spoluvlastníka společnosti Royal Spa Martina Plachého je na místě výraz “opatrný optimismus”. Češi v lázeňských ubytovacích zařízeních přibývají, ale neplatí to úplně všude. Lázeňský hotel Royal v Mariánských Lázních měl přes Vánoce celých 60 procent kapacity obsazeno, ale třeba luhačovický Miramare, který také patří do Plachého firmy, vánoční pobyt nenabízel. “Česká klientela se teprve učí jezdit na Vánoce mimo domov,” soudí Plachý.

Určitě oživení ekonomiky v Německu se podle něj odráží i v návštěvnosti českých lázní a wellness hotelů. Německá klientela – z cizinců u nás nejpočetnější – letos určitě nedosáhne počtu jako v roce 2008, kdy přijelo do českých lázeňských ubytovacích zařízení 193 800 Němců. Ale zcela jistě se nebude nyní opakovat ani loňský šestnáctitisícový propad. Němci se podle Plachého nyní částečně vracejí do lázní v Čechách, o těch moravských už to prý ale tolik neplatí.

Pozitivní trend letošního roku potvrzují i statistická čísla. Už v prvním čtvrtletí vzrostl podle údajů ČSÚ počet tuzemských hostů v lázních a wellness hotelích meziročně o necelá čtyři procenta na více než 73 tisíc. O stejný počet (zhruba 3,5 tisíce lidí) vzrostl počet domácích návštěvníků za celý loňský rok. A za letošní třetí čtvrtletí, tedy za měsíce, kdy jezdí do lázní nejvíce lidí, zaznamenaly lázně a lázeňské hotely v nejnavštěvovanějším českém lázeňském centru – Karlovarském kraji – téměř patnáctiprocentní nárůst.

 

Pravdou ale také je, že počty samotných návštěvníků a pacientů nejsou pro ekonomiku provozovatelů rozhodující ukazatel. Důležité je také, jak dlouho se dotyční hosté zdrží. Tedy počet přenocování. A tento údaj vzrostl meziročně ve třetím čtvrtletí za celé Česko “jen” o dvě procenta.

Jinými slovy – tuzemských klientů v lázních přibývá, ale jezdí na kratší dobu.

 

České lázně 2010

+4 % je odhad letošního nárůstu počtu domácích klientů v českých lázních a wellness hotelích. Loni jich podle ČSÚ přijelo 340 890 – o 3,5 tisíce víc než v r. 2008.

180 tisíc Němců – nejpočetněji zastoupených cizinců – se letos podle přibližných odhadů ubytovalo v českých lázních a lázeňských hotelech. Půjde o mírný nárůst oproti loňským 177,6 tisíce hostů z Německa. Tehdy se jednalo o meziroční propad o více než 16 tisíc hostů.

55 tisíc hostů přijelo letos do českých lázeňských ubytovacích zařízení z Ruska. Podle odhadů totiž letos Rusů přijelo stejně jako loni, kdy to ale znamenalo meziroční propad o 13 tisíc hostů.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar