Ruští turisté mění Egypt a Turecko za české hotely a lázně

Aug 17

Zdroj: Hospodářské noviny, 21. 2. 2011
Autor: Miroslav Petr

 

 

Loni navštívilo Českou republiku rekordních 570 tisíc Rusů. Utrácejí nejen v Praze a Karlových Varech, ale i v dalších městech.

 

Tuzemští hoteliéři, lázně, restaurace i cestovní kanceláře oprašují ruštinu. Návštěvníků z Ruska u nás přibývá rok od roku, ale ten loňský překonal všechna očekávání i všechny dosavadní rekordy. Do Česka přijelo loni 570 tisíc Rusů, o 37 procent více než v roce 2010. Více k nám přijíždí už jen Němců, jenže jejich počet loni vzrostl jen mírně, a v lázních dokonce klesá.

“Nárůst počtu návštěvníků z Ruska je větší, než se očekávalo. Důvodem je nejen dostupnost České republiky, příznivé ceny za kvalitní služby, ale zřejmě i určité zkrácení lhůt pro vyřizování víz,” říká Darja Jelisejevová z agentury Olivier, která se specializuje na podporu česko-ruského cestovního ruchu. Rusové podle ní přesouvají do Česka své cesty z dosud hojně navštěvovaných míst, jako jsou Turecko či Egypt.

 

Ruští turisté tradičně pobývají hlavně v Praze a Karlových Varech. Právě karlovarské letiště zaznamenalo loni svůj historický rekord v počtu odbavených cestujících. Jejich počet vzrostl meziročně o 40 procent na více než 99 tisíc. Z toho téměř 91 tisíc přiletělo z Ruska. Stejným tempem přibývá ruských cestujících i letos.

“Na zvýšení počtu odbavených cestujících se podílejí jak tradiční linky, především z Moskvy, tak zejména linky nové, které byly otevřeny loni – z Jekatěrinburgu a Samary,” říká ředitel letiště Václav Černý.

Za posledních deset let vzrostl počet ruských návštěvníků téměř pětinásobně. “Všichni teď chtějí ruskou klientelu. Obdivuji ale, že sem v takovém počtu přicházejí. Průtahy a byrokracie se získáváním českých víz jsou stále ještě horší než do jiných zemí. Bez Rusů by přitom spousta hotelů i lázní měla doslova existenční potíže,” říká Jiří Milský, spolumajitel hotelové společnosti Imperiál, v jejíchž hotelích byl donedávna poměr německých a ruských hostů vyrovnaný.

Teď už ze 65 procent převládají Rusové. Ti v Česku podle Milského utratí v průměru 150 až 200 eur denně. To představuje vítaný příjem i pro restaurace, obchody a další služby.

 

Internetové stránky v ruštině a znalost jazyka se pomalu stávají samozřejmostí pro hotely, lázně, města i firmy od Českého Krumlova po Darkov na Ostravsku. “Účastníme se teď veletrhů v Rusku a na Ukrajině a na počtu návštěvníků z těchto zemí je to znát,” komentuje aktivity svého města starosta Kutné Hory Ivo Šanc.

Klasické hotely se těší relativně dobré přízni i u turistů z dalších zemí. Podle dat Českého statistického úřadu přijelo loni meziročně o něco více Němců, ale také Poláků, Slováků, Španělů, Italů nebo hostů z pobaltských republik. V hotelích a penzionech se loni ubytovalo také více Čechů. V lázních jsou však návštěvníci z Ruska jedinou rostoucí kategorií.

Intenzivní kurzy ruštiny tak nyní absolvují i pracovníci lázní, v nichž dosud Rusové patřili k menšině. Podle šéfa Lázní Jáchymov a prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy však ruská klientela pomůže jen některým lázeňským firmám. Zdaleka přitom nevyrovná odliv domácích pacientů, vysílaných zdravotními pojišťovnami. Ti tvoří hlavní zdroj příjmů léčebných lázní. Jejich počet klesl loni meziročně o 13 procent a letos se očekává, že jich kvůli úsporám pojišťoven přijede ještě méně.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar