Lázně jen pro hubené a nekuřáky

Aug 17

Zdroj: Lidové noviny, 10. 8. 2012
Autor: Adéla Čabanová

 

Ministr Heger zpřísňuje pravidla pro státní příspěvek na lázně.

 

Pomohl vám pobyt v lázních a chcete si ho zopakovat? Tak zhubněte, jinak od pojišťovny nedostanete ani korunu. Tato slova od října uslyší stovky obézních pacientů s diabetem, artrózou, hypertenzí a po komplikovaných operacích žlučníku.

Přes dva miliony Čechů mají tzv. index BMI nad 30, neboli trpí nadměrnou obezitou. Ministerstvo zdravotnictví nyní výrazně zpřísňuje podmínky, za kterých mohou lidé s tímto postižením trávit týdny v lázních na útraty pojišťoven.

Jinými slovy: kdo se aktivněji nestará o svůj zdravotní stav, bude si muset lázně platit ze svého. “U některých onemocnění je obezita vážný rizikový faktor, který přitom může pacient ovlivnit,” říká k tomu mluvčí ministra Hegera Vlastimil Sršeň. Pojišťovny ročně vydají na lázně 3,5 miliardy korun, což chce stát novým nařízením snížit.

 

Obézním lidem se zmíněnými diagnózami nyní stát přesně určuje, o kolik musí zhubnout, aby mohli znovu do lázní s příspěvkem pojišťovny. Například 160 centimetrů vysoká žena vážící 82 kilo by musela shodit přes čtyři kilogramy. Nebo 120kilový muž vysoký 180 centimetrů by se musel zbavit aspoň dvanácti kil. Lékaři jsou z novinky na rozpacích. “Když má obézní vysoký tlak a shodí nějaká kila, dosáhne zlepšení. Ovšem takto paušálně, bez zkoumání, jestli nemá třeba poruchu štítné žlázy, mi přijde tato podmínka poněkud tvrdá,” varuje ambulantní kardiolog Zorjan Jojko.

Heger zpřísňuje i pravidla pro kuřáky. Ani dříve nedostali lázně na pojišťovnu kuřáci s plicními potížemi, nemocemi oběhové soustavy a nervové soustavy. Nově se toto omezení týká i diabetiků a lidí s některými nemocemi trávicího traktu. Když budou chtít do lázní podruhé, nesmí před tím kouřit celý rok.

 

Vyhláška od 1. října přináší především omezení délky pobytu v lázních. Místo dosavadních čtyř týdnů už mají stačit na léčbu tři týdny. Pacienti s některými diagnózami navíc nárok na příspěvek na lázně ztratí úplně.

Jako diskriminaci lázeňství vnímá přísné podmínky pro obézní pacienty prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. “Je logické, že má pacient prokázat, že pro svůj zdravotní stav něco udělá. Je to ale diskriminace jednoho typu péče. Inzulin nikomu dát neodmítnou, když neshodí,” říká Bláha. Je s tím ale smířený. “Chápu, že se škrtá, co je zbytné,” dodává. Nová a dlouho očekávaná vyhláška o pravidlech pro příspěvky na lázně začne platit 1. října. Kdo získá doporučení lékaře na lázně do této doby, bude posuzován ještě podle starých pravidel.

Škrty v příspěvcích na lázně mají podle ministerstva zdravotnictví ušetřit ze zdravotního pojištění nanejvýš 500 milionů korun ročně. Lázně se přitom bojí ještě většího propadu.

“Už od roku 2010 nastalo určité snížení počtu léčebných pobytů. Promítá se do toho i nižší platební schopnost některých skupin obyvatel. Nepředpokládá se proto, že přijetím nového právního předpisu dojde k takovému úbytku jako v předchozích letech,” tvrdí Hegerův mluvčí Sršeň.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar