Výtah pro lodě na Vltavě nebude. Je jen třešničkou na dortu, říká Stanjura

May 15

Zdroj: idnes.cz, 15. května 2013

Autor: Jan Sůra

 

 

Ministerstvo dopravy odsouvá plány Ředitelství vodních cest na investice dalších miliard do splavnění Vltavy pro malé výletní lodě. Miliardové plány na vybudování výtahů pro lodě na přehradách Orlík a Slapy se nedostaly na seznam projektů, které chce ministerstvo v příštích letech podpořit, ani do seznamu zakázek na projektování.

 

“Nemáme takovou infrastrukturu, abychom si mohli dovolit třešničku na dortu, jakou je výtah pro lodě,” řekl Stanjura, proč se výtahy na lodě nedostaly ani na seznam zakázek za více než čtyři miliardy korun na projektové práce, které podřízené organizace ministerstva začaly vypisovat.

Ještě před necelým měsícem přitom šéf ŘVC Jan Skalický mluvil o tom, jak jsou pro Vltavu výtahy důležité, a výtah na Slapech dokonce ministerstvo dopravy schválilo.

Podle Skalického je však nepravděpodobné, že by se tyto stavby nakonec nepodařilo realizovat. Nepostavit je by totiž znamenalo znehodnotit investice již provedené, které na horním toku Vltavy dosahují částky 1,2 miliardy korun. V jejich rámci došlo k vybudování zázemí pro malé lodě hlavně mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou. Výtahy a další úpravy za více než tři miliardy korun měly umožnit, aby lodě mohly prouplout z Českých Budějovic až do Prahy.

Podle ředitele odboru strategie ministerstva Luďka Sosny se dělají jen některé analýzy, jež mají ukázat, zda mají výtahy vůbec nějakou ekonomickou návratnost.

Ministerstvo dopravy počítá u vodních cest v příštích měsících se soutěžemi na projekty v hodnotě 110 milionů korun. Má jít například o projektování plavebního stupně Děčín a Přelouč nebo zvyšování podjezdných výšek mostů na Labi.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar