“Mácháči” vznikla konkurence. Nové jezero Milada se napouštělo 9 let

Jul 27

Zdroj: Lidové noviny, 28. 8. 2010
Autor: ČTK

 

ÚSTÍ NAD LABEM – Obří důlní jezero Milada u Ústí nad Labem je konečně napuštěné. Je jen o málo menší než Máchovo jezero, kterému však chce co do zájmu veřejnosti konkurovat. Koupat se v něm začne ale nejdříve za dva roky. V okolním areálu se ale už nyní projíždějí cyklisté.

Technici v srpnu po devíti letechzavírají přívod vody, kterým do jezera nateklo 35,6 milionu metrů krychlových vody, a budování rekreačního areálu přešlo do další fáze.

Teď se řeší hlavně osud pozemků okolo jezera i to, jak rekultivaci administrativně dokončit. Nebude to ale dřív než na konci roku2012, řekl ředitel Palivového kombinátu Ústí Petr Lenc. Do té doby se nebude v jezeře smět ani koupat.

 

Koupání za dva roky, na kolo už nyní

“Jezero jako celek je napuštěné. Hodně nám napomohly srpnové extrémní srážky, díky nimž můžeme skončit už teď,” uvedl Lenc. Pro projekt, který chcesvými rozměry i zájmem veřejnosti konkurovat Máchovu jezeru, to je významný milník, ale koupání v jezeře začne nejdřív za dva roky.

Původní odhady přitom počítaly s rychlejším otevřením areálu. O něco dříve se začne zpřístupňovat areál, do jehož částí už smějí cyklisté.

Jezero je stále oficiálně dobývacím prostorem a podléhá správě Báňského úřadu, která požaduje dokončení rekultivace. “K tomu je potřeba ještě hodně věcí, spousta rozhodnutí ohledně výškové kóty jezera a další. Pak spustíme zkušební režim pro vodohospodářský provoz ve všech ročních obdobích, a teprve když ho úspěšně ukončíme, bude voda přístupná veřejnosti,” řekl Lenc.

 

Prozatím stavaři místo rekreantů

Příští dvě letní sezony se budou kolem jezera vyskytovat spíš stavaři než rekreanti. Ústecké zastupitelstvo schválilo záměr, který počítá s nabytím pozemků o výměře 9579 metrů čtverečních v okolí jezera. A připravuje se i stavba pláží i dalších objektů, které mohou omezeně vznikat i ve stávajícím režimu dobývacího prostoru.

Jezero Milada je první velkou vodohospodářskou rekultivací v Česku a na jeho úspěchu bude záležet, jakým způsobem se naloží s prostorem po dalších povrchových dolech na severozápadě Čech. S plochou 252 hektarů je aktuálně druhým největším českým jezerem a je jen o málo menší než Máchovo jezero (284 hektarů).

 

Jezero Milada

Jezero Milada vzniklo na místě vytěženého lomu Chabařovice. Těžba zde byla ukončena po třiceti letech v roce 1994, kdy započala rekultivace. V roce 2001 se do lomu začala napouštět voda, letos v srpnu se jezero konečně naplnilo. Maximální hloubka je 25 metrů, délka 3,2 kilometrů a šířka asi 700 metrů.

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar