Legendární budějovický Kulturní dům Slavie uvnitř žije, zvenku padá

Mar 08

Zdroj: iDnes.cz, 8. března 2013

Autor: Lukáš Marek

 

Novorenesanční stavba Kulturního domu Slavie z druhé poloviny 19. století v centru Českých Budějovic v zimě opět utrpěla. Padá omítka a hrozí zřícení další části římsy. Zatím se dostane pouze na akutní opravy.

 

I když to tak na první pohled nevypadá, budova kulturního domu je ve špatném technickém stavu, a zima jí zase o něco přitížila. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Dlouhá léta se ví o tom, že je budova ve špatném technickém stavu, a zima jí zase o něco přitížila. Naposledy před několika dny spadla další část omítky na straně k Lidické třídě.

 

Po zimě začala z Kulturního domu opadávat omítka.

“Je vidět, že Slavie zvenku po stavební stránce začíná velmi trpět,” připustil českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Upozornil, že se nyní pracuje na základním zajištění římsy na straně k muzeu, kde už dříve dokonce část upadla a jen se štěstím nikoho nezranila. Příští týden má římsu zabezpečit bednění. S opravou části fasády se začne po skončení zimy.

Celková obnova novorenesanční stavby z druhé poloviny 19. století za desítky milionů korun je zatím však stále v nedohlednu. Přesto i tady radnice brzy pokročí. Do konce března by měla náměstkyně primátora Ivana Popelová předložit radě města návrh na rekonstrukci kulturního domu.

“Počítáme s vypsáním architektonické soutěže, peníze v rozpočtu na to jsou. Důležitým krokem pro další postup bude ustanovení projektového týmu a jeho šéfa,” zdůraznila Popelová.

Základem zadání pro zmíněnou soutěž má být přesunutí hlavního sálu o 90 stupňů a zvýšení jeho kapacity.

“Už podle původního projektu tak měl sál vypadat, ale tehdy došly peníze, a tak se budova zkrátila,” řekl k historii Thoma.

Město se s památkáři dohodlo, že lze stavbu prodloužit směrem k Jihočeskému muzeu.

Do poloviny roku chtějí na radnici vyřešit další detaily, pak vyhlásit soutěž o projekt a příští rok se zabývat financováním oprav. Otázkou je, kolik toho dovolí rozpočet.

Nicméně, dobrou zprávou je, že se Slavií radnice zabývá, protože se ji za poslední rok podařilo výrazně oživit. Objekt si našel nové návštěvníky, a především dva tamní stále ještě mladé kluby si rychle získaly oblibu. Dokonce se podařilo pro příští sezonu uzavřít smlouvy na tři maturitní plesy.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar