Tropický pavilon v Jihlavě nabídne i chýši lidožroutů a vrak letadla

Mar 06

Zdroj: iDnes.cz 6. března 2013

Autor: Ilona Zelníčková

 

Zřejmě největší budoucí atrakcí jihlavské zoologické zahrady se stane nová expozice plazů. Aby stavebníci mohli začít budovat, přestěhují se některá zvířata.

 

Opuštěná chýše lidožrouta, vrak havarovaného letadla, tropická meandrující řeka, lanový most či vodopád. Na to všechno se mohou těšit návštěvníci nové expozice, která se letos v létě začne budovat v jihlavské zoo. Hotová by měla být na konci roku 2014 a otevře se zřejmě na začátku roku 2015.

Jedná se o stavebně i finančně nejnáročnější akci celého projektu Zoo pěti kontinentů. Postavena bude mezi současným medvědincem a jihoamerickým výběhem, na místě dnešního pavilonu opic a plazů.

 

Budova má evokovat pocit, že je vyrobena z kůže plazů.

“Nový pavilon bude zčásti víceúrovňový, a to s poměrně velkým chovatelským a technologickým zázemím,” upozornil architekt Jaroslav Huňáček.

I vnitřní uspořádání bude originální. Spodní úroveň pavilonu bude obsahovat expozici vyvolávající dojem meandrující tropické řeky. Tam budou také situovány největší nádrže, které budou určeny pro velké plazy – krokodýly, ještěry a hady.

Závěr tropické řeky vyústí do expozice Mangrove, kde bude proudit slaná mořská voda.

“Ta se promísí se sladkou vodou a bude tam kolísat vodní hladina – jakoby v závislosti na přílivu a odlivu moře,” doplnil architekt Huňáček s tím, že pro umocnění celkového dojmu tropické džungle bude ve východní části pavilonu zurčet vodopád, který bude padat z výšky třetího podlaží.

Atmosféru tropického pralesa umocní i havarovaný vrak letadla, do něhož bude umístěna jedna z expozic hadů a pavouků.

 

Kdy se otevřou nové expoziceV jihlavské zoologické zahradě je nyní v plném proudu výstavba expozic v rámci projektu Zoo pěti kontinentů. Co se kdy otevře?

  • Australský pavilon 20. dubna
  • Žirafinec 5. června
  • Výběh pro hyeny + afričtí primáti léto 2013
  • Expozice Asie konec léta 2013
  • Pavilon plazů začátek roku 2015

 

“Do vegetací zarostlého vraku se bude vcházet a z okének bude možné nahlédnout do expozice anakond a k velkému vodopádu na výběh želv. V útrobách takto stylizovaného prostředí budou rozmístěny expozice velkých pavouků či jiné ‚odporné havěti‘, která neodmyslitelně patří do prostředí pralesa,” usmívá se Huňáček.

Další netradiční expozice bude situovaná do polorozbořené a opuštěné domorodé “lidožroutské” chatrče, kterou návštěvníci najdou hned u vstupu do pavilonu. Ve druhém, zvýšeném podlaží pavilonu budou převážně terária pro pouštní a polopouštní druhy plazů.

Celý pavilon bude bezbariérový, doplněn stezkou pro náročnější a zdatnější návštěvníky. Nemají chybět prolézačky, žebříky, lanový most, z něhož bude možné nahlížet přímo do nádrží krokodýlů. V projektu jsou i nezbytná odpočinková místa.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar