V Třeboni plánují bazén, který bude mít průhledné dno

Apr 10

Zdroj: idnes.cz, 10. dubna 2013

Autor: Martin Beneš

 

 

Bertiny lázně v Třeboni se dočkají nového plaveckého bazénu. V rámci 70milionové investice vznikne navíc nový prostor pro léčebné procedury. Opozice je proti. Připomíná, že ve městě už stojí jeden dostatečně velký areál.

 

Přímo nad recepcí třeboňských Bertiných lázní vyroste nový plavecký bazén se zajímavým prvkem – část dna bude průhledná. Lidé ve foyer tak budou moci pozorovat dění ve vodě.

Návštěvníci lázní, kterých každoročně do Třeboně přijíždí asi 20 tisíc, se zhruba od června příštího roku mohou těšit i na nové zázemí pro procedury. Vedení městských lázní do přístavby investuje 70 milionů korun, přičemž dvacet milionů tvoří evropská dotace, zbytek pokryje úvěr.

Opozice v čele s bývalým starostou Janem Váňou krok kritizuje. Nový bazén je podle ní zbytečný, jeden už je v Lázních Aurora a malý mají i Bertiny lázně. Podle starosty a zároveň prokuristy lázní Jiřího Houdka je však nutné investovat do infrastruktury.

“Chceme přilákat klientelu samoplátců a vylepšit naši nabídku. Je to odpověď na určitou krizi, která v lázeňství v současné době je,” poukázal Houdek.

Cílem celého projektu je podpora balneoprovozu v Bertiných lázních. Kromě stavby bazénu vznikne nový prostor pro vodoléčbu, perličkové lázně, masérny, podvodní masáže, parafinové zábaly, plynové injekce. Nejdůležitější je však velký bazén, na jehož absenci si mnozí klienti stěžovali.

Nový bazén nebude jako ve většině případů v přízemí, ale v patře. A to dokonce přímo nad recepcí. A to ještě není všechno.

“Ve stropě pasáže bude šestimetrové oko do bazénu, které bude protažené do střechy,” vysvětlil Houdek s tím, že inspiraci pro tento prvek našli ve Francii.

 

Podle opozice jeden velký bazén v Auroře stačí

Bývalý starosta Jan Váňa ovšem s plánem vedení lázní nesouhlasí. Podle něj je další bazén zbytečný. Velký prostor pro plavání nabízejí Lázně Aurora, malý bazén má i samotná Berta.

“Třeboňské lázně už mají jeden dost velký bazén, který není dostatečně využíván již nyní. Často v něm najdeme jenom jedince a fronty se zde netvoří,” tvrdí Váňa. Podle něj jsou navíc parametry plánovaného bazénu nevyhovující, protože hloubka je naplánovaná pouze na 135 centimetrů.

“Bude to plnohodnotný plavecký bazén,” zdůraznil Houdek. Hloubka podle něj ještě nebyla pevně stanovena, délka bude necelých 20 metrů a šířka deset.

Projekt počítá s výdaji 70 milionů korun. Lázně si vezmou úvěr na 15 let, ovšem splácet ho bude město z nájemného, které lázně městu platí. A právě zadlužení je další z věcí, která se opozici nelíbí. Starosta Houdek však i tuto kritiku odmítá.

“Roční splátky úvěru budou činit čtyři miliony. Zaplatíme je z nájmu od lázní, který je 25 milionů. To nepovažuji za neúměrné zadlužování,” zdůraznil.

Podle něj se navíc dluh na rozvoj lázní a města vyplatí. Po dobu prací ale budou Bertiny lázně zavřené. Podle Houdka to bude minimálně od prosince do února. Do konce tohoto října se však klienti nemusí bát sebemenších omezení.

Poslední velké opravy se Bertiných lázní dotkly v roce 1997, kdy se budova kompletně zrekonstruovala.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar