Miliardy postrčí nápady, aby je mohly využít firmy

Apr 22

Zdroj: Hospodářské noviny, 22. dubna 2013

Autor: Zuzana Keményová

 

Stamiliony z programu Gama jdou na to, aby se nápady uplatnily v praxi. O peníze se mohou firmy i vědci začít ucházet už letos.

 

V laboratořích firmy Linet se rodí chytrý systém, který dokáže přesně a rychle přenášet signál mezi pacientským lůžkem a sesternou v nemocnici. Pokud se jej podaří dotáhnout do konce, doručí v okamžiku informaci ze senzorů o tom, jak na tom pacient je. “A také zdokonalujeme systém, který by uměl sám od sebe zavolat pacientovi pomoc, pokud je to potřeba,” vysvětluje ředitel společnosti Linet Zbyněk Frolík.

Zatím je tenhle nápad ve fázi vývoje a dostat jej do praxe by mohla pomoci téměř dvoumiliardová injekce, kterou stát vyčlenil právě pro inovativní firmy a vysoké školy.

Technologická agentura České republiky startuje program Gama, určený k tomu, aby se nápady dostaly z laboratoří mezi uživatele. Celkem program počítá s 2,7 miliardy, z toho 1,7 miliardy půjde ze státního rozpočtu a zbytek si doplatí zájemci ze svého. Peníze jsou určené na to, aby firmy mohly dotáhnout své novinky do fáze, kdy z nich vznikne prakticky využitelná věc. Program Gama začíná příští rok a potrvá až do roku 2019. První veřejné soutěže budou vyhlášeny už letos.

 

Je ten vynález k něčemu?

Část peněz je také určena pro výzkumné instituce, například univerzity, aby mohly své bádání správně zacílit. Díky těmto penězům nejprve zmapují trh a zjistí, kde by se jejich nápad dal uplatnit. Teprve až se ukáže, že lze využít a prodat, pustí se do skutečného vývoje.

“Na univerzitách vzniknou skupiny, které budou posuzovat, jestli ta myšlenka má potenciál se v praxi uplatnit,” říká Rút Bízková, předsedkyně Technologické agentury. “Podle toho tyto rady určí, na kterých nápadech má smysl dál pracovat. Počítáme, že na jeden projekt dané organizace by měly jít zhruba čtyři miliony,” doplňuje Bízková.

 

Zapojí se inovativní firmy

Největší problém je totiž v tom, že spousta dobrých myšlenek zapadne, i když vědci výzkum dokončí. Výsledek jejich bádání se stejně do praxe nedostane.

“Říkáme tomu údolí smrti. Je třeba evidentní, že ten vynález k něčemu bude, ale ještě to není ve fázi hotového produktu pro praxi,” popisuje Bízková. “Takže pro podnikatele je to pořád velké riziko a nechce se jim do toho investovat peníze. V této fázi ještě nevědí, jestli z toho vůbec něco bude,” dodává Bízková. A právě tenhle kritický moment – tedy stav mezi tím, kdy se z inovativního nápadu stane produkt uplatnitelný v praxi, například v průmyslu – by měly překlenout peníze z programu Gama.

“Běžně se děje, že i když na něčem spolupracujeme s výzkumnými organizacemi, tak se nápad nepodaří dotáhnout do praxe. A je to škoda. Jsem rád, že stát přichází s takovým dotačním programem, taková podpora je potřebná,” míní ředitel Zbyněk Frolík. “Bohužel se dost často stává, že výzkumné organizace dělají patenty pro patenty. Jednoduše pro to, že jsou za to hodnoceny. Nikdo ale pak nezkoumá, jestli se to pak uplatní,” doplňuje Frolík.

Potřebnost nového programu potvrzují i další firmy. “Vítáme možnosti zapojení do nových veřejných soutěží či výzev v oblasti podpory především aplikovaného výzkumu,” říká mluvčí Škody Auto Jana Bahníková.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar