Superdlouhá zimní sezona skončila. Na Monínci se lyžovalo 125 dní

Apr 22

Zdroj: idnes.cz, 22. dubna 2013

Autor: Karel Hrdina

 

Provozovatelé lyžařských rakouských areálů u českých hranic zažili rekordní sezonu, ti čeští průměrnou. Už nyní všichni plánují, jak svá střediska vylepší. Na šumavském Zadově lyžaře potěší větší parkoviště. Monínec nabídne atraktivní snowpark, Lipno víc akcí.

 

Lyžařská sezona mohla na jihu Čech ještě pár dní pokračovat, ale slunce bylo proti. Sníh pod náporem paprsků v polovině minulého týdne zmizel, takže poslední svezení nabídl ve čtvrtek Zadov.

 

Návštěvnost některých areálů

Hochficht 270 000

Lipno 200 000

Zadov 102 000

Sternstein 75 000

Kubova Huť 10 000

 

I tak si provozovatelé areálů letošní zimu chválí. Rakouská střediska Hochficht a Sternstein hlásí rekordní počty lyžařů. Na Hochficht jich za 106 dní, co byly lanovky a vleky v provozu, přijelo 270 tisíc. Na Sternsteinu se lyžovalo 103 dní, do areálu přijelo 75 tisíc lidí.

Obě příhraniční střediska si oblíbili čeští turisté. Na větším Hochfichtu tvoří 35 procent návštěvníků, na Sternsteinu je to 50 a v době jarních prázdnin až 75 procent lyžařů.

“Hosté ocenili dvě stě nových parkovacích míst přímo pod sjezdovkou, která pomohla vyřešit do té doby největší slabinu Sternsteinu,” prohlásil jednatel rakouského areálu Andreas Eckerstorfer.

 

Velikonoce u Lipna. Přijelo devět tisíc lyžařů

Provozovatelé jihočeských lyžařských areálů většinou hodnotí sezonu jako průměrnou. Byla opravdu dlouhá – na Monínci se lyžovalo dokonce 125 dní, což je nejvíc z jihočeských i příhraničních středisek. Druhý Zadov měl jen o den méně. Ale mezi Vánocemi a Silvestrem, což na horách bývá nejnabitější týden, nevyšlo počasí.

“Pro nás byl nejlepší únor. Ten byl co do návštěvnosti nejlepší v historii. Začátek sezony byl horší, ale zhruba od 20. ledna si nemůžeme stěžovat,” konstatoval ředitel zadovského areálu Luděk Sáska.

S letošní zimou jsou spokojeni i ve Skiareálu Lipno. “Lyžovalo u nás téměř 200 tisíc lyžařů, což sezonu řadí k těm vydařeným. Ukončili jsme ji 1. dubna a o velikonočním prodlouženém víkendu tu lyžovalo kolem devíti tisíc lyžařů,” popsal mluvčí areálu Jiří Falout a připomněl jediné minus této zimy – počasí neumožnilo upravit 11 kilometrů dlouhou přírodní bruslařskou dráhu z Lipna do Frymburka.

 

Větší parkoviště i snowpark

Sezona sice nedávno skončila, ale provozovatelé už plánují tu nadcházející. Velké změny v podobě nových lanovek ale nečekejte.

“My se chceme zaměřit na výkupy pozemků v okolí areálu, abychom mohli vylepšovat zázemí. Do začátku příští sezony se nám díky tomu nejspíš podaří rozšířit parkoviště o 100 míst. To současné má kapacitu 160 aut,” uvedl Sáska ze Zadova. Doplnil, že k plánovaným akcím patří stavba budovy s restaurací a dalšími službami na Kobyle a rozšíření zasněžovacího systému.

Podobný objekt vyrůstá na Hochfichtu u hlavního parkoviště. Budou v něm pokladny i restaurace.

Na nový snowpark se mohou těšit lyžaři a snowboardisté na Monínci. V těchto dnech se dojednávají podrobnosti. Provozovatelé areálu do něj investují zhruba milion korun.

Na Lipně už park s překážkami mají, tak ho chtějí vylepšovat. “Připravujeme nové zábavní prvky a vzhledem k tomu, že se nám osvědčila zážitková forma lyžování, budeme ji nadále zkvalitňovat. Letos jsme pořádali přes čtyřicet akcí, příští rok jich bude ještě více,” naznačil Falout.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar