Boj o Šumavu. Vláda kývla na kácení v nejpřísněji chráněné části parku

Apr 24

Zdroj: idnes.cz, 24. dubna 2013

Autor: Josef Kopecký

 

 

Proti kůrovci na Šumavě chce vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Chalupy zasahovat i v části národního parku s nejpřísnějším ochranným režimem. Vláda kývla Chalupovi na návrh zákona, který to umožní. Premiér Petr Nečas očekává širší shodu v parlamentu, aby nevyhrál postoj ekologických aktivistů.

 

“Věřím, že se prosadí zdravý rozum, ne environmentalistický fundamentalismus,” prohlásil Nečas. Ministr Chalupa tvrdí, že zákon přinese parku lepší stabilitu a efektivnější ochranu přírody. S podobou návrhu nesouhlasí ekologičtí aktivisté.

“Tento návrh otevírá dveře národního parku těžařům a developerům na úkor chráněné přírody a turistů. Umožní nové developerské projekty a zástavbu v srdci národního parku. Možná by bylo poctivější, kdyby ministr Chalupa rovnou navrhl park zrušit, když vzácná příroda kmotrům ODS tolik překáží,” reagoval na vládní návrh Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

 

Návrh rozdělení NP Šumava

Území Národního parku zaujímá plochu 68 064 hektarů. Návrh ministra Chalupy počítá s celkovou rozlohou I. zóny 26,53 % (z toho 4,46 % dočasně zásahových zón) a dalšími 8,49 %, které budou zatím v zóně II, ale mají se postupně (do 45 let přesunout) do I. zóny. Ve druhé zóně pak zůstane 59, 87 % národního parku a ve III. zóně bude 5,12 % rozlohy parku). Druhá zóna je podle návrhu vymezena pro přírodě blízké a šetrné hospodaření.

 

Chalupa svůj návrh hájí. “Od mého příchodu na ministerstvo v lednu 2011 jsem jasně deklaroval, že nový návrh zákona o Národním parku Šumava je jednou z mých priorit. Mojí snahou bylo předložit takový zákon, který vyslyší i názory vědců, starostů, ekologů nebo zástupců občanských sdružení, které mají k zákonu co říci. Jsem proto rád, že se toto úsilí zúročuje a že kabinet náš návrh podpořil,” uvedl ministr životního prostředí.

 

S kácením v první zóně národního parku má problém Schwarzenberg

S možností kácet stromy napadené kůrovcem i v první zóně parku, konkrétně na zhruba pěti procentech území národního parku před jednáním o zákoně ve vládě nesouhlasil ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

“Nepřijatelná je možnost asanačních zásahů proti kůrovci v první zóně, vázaná na dosažení takzvaného základního stavu kůrovce,” protestoval Schwarzenbergův úřad v připomínkovém řízení k zákonu proti tomu, že Chalupa chce kvůli kůrovci umožnit těžbu i na 4,6 procenta plochy národního parku, která jinak patří do zóny s nejpřísnějším režimem. “To fakticky umožňuje jejich vykácení,” uvedlo ministerstvo zahraničí.

Jenže TOP 09 v boji za Šumavu svého předsedu příliš nepodpořila. V době, kdy byl v zahraničí, se v úterý předsednictvo strany dohodlo, že zákon podpoří a ministr financí Miroslav Kalousek ho označil za přijatelný kompromis. I sám Schwarzenberg nakonec pro zákon zvedl ruku.

Území první zóny parku se má v budoucnu rozšiřovat. V části parku, která má rozšířit I. zónu, by bylo podle zákona zakázáno i zřizování nových cyklotras, cyklostezek, hipostezek, míst pro parkování, nových zimních běžeckých tratí a další turistické infrastruktury.

Schwarzenberg protestoval i proti vynětí části území z národního parku kvůli lanovce Klápa – Hraničník. “Vynětí části území pro realizace lanovky není krokem v národních parcích neobvyklým,” napsali Chalupovi lidé do předkládací zprávy k zákonu o Národním parku Šumava, který má nahradit vládní nařízení z roku 1991.

Obyvatelé s trvalým pobytem na území národního parku budou moct podle návrhu, na který kývla vláda, vstoupit bez povolení do první zóny parku i mimo vyznačené cesty. Stačit jim bude souhlas pro vjezd motorových vozidel, která budou moct zůstat mimo místní komunikace.

 

Ministři ze strany LIDEM návrh nepodpořili

O zákon se ještě dá čekat boj v parlamentu. Při projednávání ve vládě se při hlasování zdrželi ministři ze strany LIDEM Karolína Peake a Kamil Jankovský a problém s vládním návrhem má i poslanec vládní většiny Viktor Paggio.

“Problémy vidím hlavně ve dvou oblastech. Tou první je malá velikost a nedostatečná ochrana takzvaných prvních zón, které mají podle mne zůstat zcela bezzásahové. Za druhé, návrh nedostatečně reguluje výstavbu na území parku. Jsem rád, že se ministři LIDEM Karolína Peake a Kamil Jankovský zdrželi hlasování,“ uvedl ve středu Paggio.

 

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar