Z Týna dojedete na kole až do Budějovic

May 30

Zdroj: Českobudějovický deník, 30. května 2013

Autor: Andrea Zahradníková

 

Týn nad Vltavou – Týn nad Vltavou vybudoval cyklotrasu přes obec Břehy a Hněvkovickou přehradu k Litoradlicím. Odtud mohou milovníci kol pokračovat až do Českých Budějovic

 

Vede podél řeky, přes Hněvkovickou přehrady a z kopce s výhledem na temelínské věže. Tak vypadá cyklotrasa, kterou město Týn nad Vltavou  vybudovalo do Litoradlic. Měří sice jen 7,5 kilometrů, ale rozšiřuje atraktivní Vltavskou cyklistickou cestu. Jediný problém nastal za obcí Břehy, kde se nepodařilo získat souhlas všech majitelů pozemků a cyklisté tak musí jet zhruba kilometr po běžné silnici. I to by se však v budoucnu mělo změnit.

Novou cyklostezku začali Vltavotýnští plánovat v roce 2006. První část do Břehů byla dokončena v říjnu 2011, pokračování do Litoradlic loni na podzim. Ve středu byla trasa slavnostně otevřena, ale podle starosty Milana Šnorka město pociťuje její přínos již delší dobu. „Z rozhovorů s provozovateli restaurací vyplývá, že loni zaznamenali velký příliv cyklistů,” řekl.

Ředitel Nadace Jihočeské cyklostezky Vladimír Votřel připomněl, že jako dobrý příklad může sloužit také nedaleký Purkarec. „Před pěti lety tam chcípl pes, byla tam jedna hospoda pro pár místních pivařů. Od té doby, co tam vede cyklostezka z Hluboké, otevřeli další restauraci, staví se  hotel a je pořád plno,” uvedl.

Obyvatelé Týna jsou za novou stezku rádi. Mnozí totiž trasu stejně využívali, jen museli jezdit po rozbité panelové cestě. Menší výhrady mají rybáři. „Já to moc neocením, protože dřív byl u řeky větší klid na chytání ryb. Manželka ale cyklostezku využívá hodně, chodí tam na procházky 
s kočárkem,” komentoval Martin Skočdopole.

Stezka je asfaltová, hodí se proto i pro in-line bruslení. Pokud by docházelo ke střetům mezi cyklisty a bruslaři, může Týn řešit situaci stejně jako před nedávnem Hluboká. „Existuje možnost vystavět cyklostezku ještě na druhém břehu Vltavy. Tak by se provoz rozmělnil,” vysvětlil starosta.

Nejnovější úsek přináší propojení s Budějovicemi. Z Litoradlic totiž mohou lidé po klidné silnici do Purkarce a odtud po známé cyklostezce až do krajského města. Týn chce ještě vyřešit problematický kilometrový úsek mezi obcí Břehy a odbočkou na Třitim. Zde se plánovala trasa podél řeky, ale nepodařilo se získat souhlas majitelů pozemků. Město proto nyní ve spolupráci s nadací Jihočeské cyklostezky hledá novou variantu.

Podle Vladimíra Votřela to má smysl. „Cykloturistika je na obrovském vzestupu a lidé se začínají přiklánět k dálkové turistice. Proto podporujeme rozvoj páteřní sítě a Vltavská cyklistická cesta je jejich královnou,” zdůraznil.

 

http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/cyklostezka-uz-zvysuje-zisk-provozovatelum-restauraci-20130530.html


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar