Slovenští horníci využili teplo ze štol, zbudovali rajčatové impérium

Jan 26

Zdroj: idnes.cz, 26. ledna 2013

Autor: Luboš Palata

 

 

V ultramoderních sklenících u bývalých uhelných dolů Nováky tento rok vypěstují jeden a půl milionu kilo rajčat. Pěstírny jsou vytápěny geotermální vodou objevenou při těžbě uhlí a pracují v nich desítky mužů, kteří už odložili havířské náčiní.

 

V dolech Nováky v obci Horní Nitra se těží drtivá většina veškerého hnědého uhlí na Slovensku, asi dva miliony tun ročně. Když si však člověk otevře internetové stránky společnosti, tak ho zarazí, že na stejné úrovni jako generální ředitel dolů Dr. h.c. Ing. Peter Čičmanec, PhD. je také logo dceřiné firmy dolů – firmy Agro GTV a nápis palcovými písmeny: “Slovenská rajčata z Horní Nitry”.

Zatím sice drtivou většinu z několika tisíc horníků živí těžba uhlí, ale 1,5 milionu kilogramů rajčat, které tu letos chtějí vypěstovat ve sklenících nad poddolovaným územím, je také slušné množství. Každé páté rajče vypěstované dnes na Slovensku tak pochází právě od horníků.

Tři hektary supermoderních skleníků, do kterých doly investovaly 5 milionů eur (asi 125 milionů korun) využívají odpadní teplo z dolů a geotermálního vrtu, který původně sloužil jen jako technologická součást těžby.

Dnes tu má práci přes padesát bývalých horníků a do budoucna chce společnost pěstování rajčat ještě dále rozšiřovat. “Z horníka však neuděláš ze dne na den zelináře,” říká pro deník Pravda vedoucí AGRO GTV Stanislav Gurský.

 

Rajčatová čest Slovenska

Firmě se však daří a před skleníky stojí kamiony, které odsud rozvážejí rajčata do supermarketů po celém Slovensku. Deník dokonce tvrdí, že po kolapsu tradičního zelinářství na jižním Slovensku “horníci zachraňují rajčatovou čest Slovenska”.

Bývalé horníky práce ve sklenících baví. Úrodu rajčat tu sklízí i dvaapadesátiletý Dušan Ďurišek, který skoro třicet let života strávil pod zemí dolováním uhlí. “Práce pod zemí byla těžká manuální dřina. Tohle je neco úplně jiného a moc mě to baví,” uvedl pro server Váščas.sk Ďurišek.

Rajčata nejsou jediným zemědělským pokusem dolů v Novákách. Jinou, v devadesátých letech velmi prosperující vedlejší výrobou, bylo pěstování hlívy ústřičné v opuštěných štolách. Nápad se zrodil už před dvěma desetiletími.

“V podstatě se jednalo o porevoluční roky, kdy docházelo k útlumu hornictví a my jsme museli ustoupit z některých těžebních polí. Hledaly se možnosti, jak využít staré důlní chodby. A tehdy se zrodila myšlenka začít pěstovat hlívu ústřičnou,” řekla zpravodaji Českého rozhlasu Vojtěchu Bergrovi mluvčí hornonitranských dolů Adriana Siváková.

Roční produkce na konci 90. let dosahovala až 50 tisíc kilogramů, dnes je to asi desetina. Také proto, že pěstování rajčat se ukázalo jako mnohem rentabilnější.

 

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/slovensko-rajcata-hornici-dcm-/zahranicni.aspx?c=A130126_110502_zahranicni_pul


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar