Novela zákona přivede k malým a středním podnikatelům v Česku evropské miliardy

Jun 12

Zdroj: Hospodářské noviny, 12. června 2013

Autor: Kateřina Surmanová s přispěním Martiny Součkové

 

 

Vláda chce posílit vratné formy podpory pro nadějné projekty. Jde o další ze série opatření, jak nakopnout skomírající ekonomiku.

Kuřimská čokoládovna Fikar v roce 2011 získala třímilionovou státní dotaci, aby své sladké výrobky představila na zahraničních trzích. Dnes má zákazníky v Japonsku, ve Francii i v Austrálii. “I díky dotaci se nám daří získávat zakázky,” pochvaluje si majitel Jindřich Fikar. Podpora, kterou poskytuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v operačních programech, má podle něj pro podnikatele význam. “Firmě to přinese skutečnou pomoc, následně pak i státu,” dodává.

Na program kabinetu Petra Nečase (ODS) dnes míří novela zákona, která má do dotačních programů přivést více peněz a poskytnout malým a středním podnikatelům další možnosti, jak zlepšit byznys. Hlavní principy úpravy jsou tři. Do hry vstoupí rizikový kapitál. Česká republika se bude moci stát investorem na zajímavém soukromém projektu.

Druhou novinkou bude holdingový fond. “Umožňuje soustředit větší objem peněz z různých programů a takzvaně pod jednou střechou realizovat široké spektrum finančních nástrojů, tedy úvěrů, investic nebo záruk,” říká Pavel Vinkler, vedoucí oddělení, které na ministerstvu průmyslu a obchodu tuto novelu připravilo.Třetí změna otevře hřiště s evropskými i národními fondy pro další resorty, dosud totiž mohlo podpory pro malé a střední podniky v rámci zákona využívat jen MPO. Rozšíří se počet vypsaných programů, čerpaných strukturálních fondů a tím se do oběhu dostane více peněz pro více firem. “Počítá s tím unijní legislativa, ve stávající české úpravě to chybí,” dodává Vinkler.

Růstová strategie

Novela je dalším krokem ve vládní strategii, jejímž cílem je využívat podpůrné prostředky ekonomičtěji. Dotace budou i nadále hrát prim, ale má dojít k efektivnímu využití úvěrů, záruk za úvěry a přímých kapitálových vstupů.

“U dotace dáte 40-50 procent, u záruky jednotky procent. Z toho uděláte více projektů než z dotací. Zapojíte také banky. Když jim dáte garanci, jsou to ony, kdo projekt profinancuje. Stát ušetří a je to zdravější i pro podnikatelské prostředí,” míní Ladislav Macka, generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky, která pro MPO spravuje zvýhodněné úvěry a záruky. Po změně zákona o podpoře malého a středního podnikání by stejný servis zajistila také dalším resortům.

O kapitálové investice se postará vlastní akciová společnost resortu průmyslu, Seed fond. Její správce, QI investiční společnost, a. s., vzešel z výběrového řízení na konci března. Proti výsledku se však brání vyřazený uchazeč a resort musí počkat na verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pak bude moci začít spravovat evropské peníze v investičním modelu.

Novela by neměla na vládě narazit. “Všechny připomínky byly vypořádány a návrh je předkládán bez rozporu,” potvrzuje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. V příštím programovacím období, tedy od ledna 2014 do roku 2020, už by měla podpora podnikání fungovat podle nových pravidel. Návrhu nahrává i to, že na změny naléhá Evropská komise.

Nekonfliktní přijetí nachází i u firem. “Záruky, měkké úvěry nebo seed fondy jsou stimulující podporou, která pomáhá šikovným firmám, navíc stát může prostředky využívat opakovaně,” hodnotí Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků.

Kromě vratných forem podpory chce vláda dosáhnout i účelnější podpory vývoje a inovací, aby české firmy nekulhaly za trendy. Návrh počítá například s tím, že když podnikatel dosáhne cíle, který si vytyčil, stát mu může odpustit část splátek. Jaké zvýhodnění živnostník dostane, rozhodnou podmínky konkrétního programu.

Agentura CzechInvest, která pro MPO spravuje přímé dotace, za posledních sedm let přerozdělila bezmála 77 miliard v rámci programu Podnikání a investice. Tyto peníze pomohly čokoládovně Fikar na zámořský trh, královéhradecká společnost TL Ultralight zase mohla nabídnout třicet nových pracovních míst. “Zvýšila se nám konkurenceschopnost,” říká jednatel firmy Jiří Tlustý. Stát tu přispěl polovinou z šedesáti milionů na výrobu stavebnicového hornoplošníku.

Novela patří do série opatření, s nimiž vláda vyrazila do boje s krizí. Otáčí tak po razantních škrtech. Sněmovna bude na červnové schůzi řešit daňové úlevy pro podnikatele i zvýhodnění těch, kteří zaměstnají studenty. “Vláda si uvědomila, že když v druhém poločase prohráváme 0:2, nemůžeme posilovat obranu. Jestli něco potřebujeme rozhýbat napříč ekonomikou, jsou to investice. Navrhovaná řešení by mohla být správným impulzem,” doufá Karel Havlíček.

 

Co přinese novela zákona

Ze strukturálních fondů budou moci čerpat i jiné resorty než průmysl a obchod, dotace bude moci rozdělovat i Technologická agentura ČR.

Základem je směřování podpory do inovací a vývoje.

U úvěrů bude škála zvýhodnění: pokud například podnikatel splní cíle projektu, může mu stát část splátek odpustit.

Cílem je povzbudit vratné formy podpory, tedy úvěry, záruky a kapitálové vstupy. Méně zasahují do konkurenčního prostředí a jsou ekonomicky efektivní.

Přibude možnost rizikového kapitálu. Investorem podnikatele se stane přímo stát, který na jeho projektu získá podíl. Peníze se pak vrátí do státní kasy a mohou podpořit další projekty.

 

Podpora malého a středního podnikání v číslech:

Agentura CzechInvest, která pro ministerstvo průmyslu a obchodu zajišťuje správu vyhlášených programů, se od roku 1992, kdy vznikla, podílela na:

1310 investičních projektech v hodnotě 658 miliard korun díky nim vzniklo 203 000 pracovních míst

 

V roce 2012 investoři mířili nejvíce do Jihomoravského, Středočeského a Moravsko-slezského kraje v sektorech: automobilový průmysl (19 projektů), plastikářský a gumárenský (7), strojírenství (6).

CzechInvest v roce 2012 zprostředkoval 350 investičních projektů za 26,1 miliardy korun, vzniklo tak 12 326 pracovních míst.

V nejoblíbenějším programu dotací Podnikání a inovace si za uplynulých sedm let zažádalo o podporu 2938 podnikatelů. CzechInvest mezi ně rozdělil 77 miliard korun z evropských peněz.

Aktuálně vypsané dotační programy jsou na webu CzechInvestu, aktuální programy v oblasti záruk na webu Českomoravské záruční a rozvojové banky.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar