Šumava otevírá stylové restaurace, obsluhovat budou servírky v kroji

Dec 10

Zdroj: idnes.cz 10. prosince 2013
Autor: Václav Janouš

 

 

Z jedné z nejzajímavějších staveb na Šumavě – hájovny na Březníku – je stylová restaurace, v níž si připomenete nejvýznamnější umělce, kteří na Šumavě žili nebo ji malovali či o ní skládali hudbu. První hosty přivítá před koncem roku.

Zároveň je Březník ukázkovou restaurací nového projektu Park restaurant. Podniky do něj zařazené budou mít jasnou grafickou podobu, jasná pravidla provozu a mají se stát vizitkou celé Šumavy.

“Budou místem, kde si hosté odpočinou, ochutnají regionální produkty a zároveň dostanou informace o Národním parku Šumava. Budou to vlastně infocentra a designově jednotné restaurace zároveň,” popsal ředitel šumavské rezervace Jiří Mánek.

V restauracích, které nebude provozovat sama správa parku, ale budou v pronájmu, najdou práci místní lidé. Ti budou obsluhovat ve jednotném oblečení, ve všech podnicích bude stejné nádobí s logy správy parku.

Na březnické hájence si chce správa parku přes zimu provoz vyzkoušet. Na začátku příštího roku pak otevře další restauraci v Českých Žlebech na Prachaticku v budově ubytovny.

“Další restaurace pak bude v Kvildě uvnitř bývalé roty pohraniční stráže. Kromě restaurace tam bude také centrální prodejna suvenýrů z národního parku,” dodal mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Nejodvážnější plány naznačují, že Park restaurant by jednou mohl být i třeba v Českých Budějovicích či Praze.

 

Restaurace nabídne šest stolů

Březnická hájenka, jen tři kilometry od česko-německé hranice, nabízí šest stolů, které jsou věnovány šesti osobnostem z obou stran Šumavy.

“Z české strany to bude spisovatel Karel Klostermann a Josef Váchal, který je známý díky dřevorytům z knihy Šumava romantická a umírající. Třetím Čechem je hudební skladatel Bedřich Smetana, který složil symfonickou báseň Vltava z cyklu Má vlast. Březník tak vlastně nebude ani tak restaurací, jako spíše expozicí a kulturním stánkem,” vysvětlil náměstek správy parku Tomáš Fait.

První německý stůl je věnovaný Paulu Friedlovi, který se v Bavorsku proslavil jako muzikant, lidový zpěvák, spisovatel, básník a sběratel lidových písní a povídek. Dalším německým umělcem je malíř Reinhold Koeppel. Jeho tvorba je věnována hlavně přírodě Bavorského lesa. Známé jsou jeho portréty dřevorubců a sklářů.

“Posledním je hudební skladatel Carl Maria von Weber, autor romantické opery Čarostřelec, jejíž děj se odehrává na Šumavě pod Luzným ve Vlčím dole,” vypočítal předseda občanského sdružení Karel Klostermann Václav Sklář. Právě občanské sdružení se na rekonstrukci podílelo, architekti, kteří novou podobu navrhli, jsou jeho členy.

Menu bude jednoduché. Nebudou chybět borůvky a snadno připravitelná šumavská jídla, ke kterým budou lidé moci popíjet speciální piva ze strakonického pivovaru Dudák – Šumavského fořta a borůvkový speciál Modrý Urogallus.

 

Zdroj:

http://budejovice.idnes.cz/restaurace-sumavskeho-parku-v-hajence-na-brezniku-fsz-/budejovice-zpravy.aspx?c=A131207_2009259_budejovice-zpravy_jkr

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar