Pravidla pro lázně se opět změní. Nejspíš v délce pobytů a u dětí

Dec 09

Zdroj: idnes.cz, 9. prosince 2013
Autor: Hana Válková

 

Přísnější pravidla pro předepisování lázní fungují teprve rok a už je ministerstvo chce opět měnit. To, co hájil Leoš Heger, se zčásti nelíbí Martinu Holcátovi. Zřídil proto pracovní skupinu, jež má zmírnit dopady lázeňské vyhlášky.

 

Do pracovní skupiny ministerstvo zdravotnictví přizvalo provozovatele lázní, lékaře, zdravotní pojišťovny nebo odbory. Poprvé se sešli v listopadu.

“Aktuálně dochází k diskuzi nad jednotlivými náměty. Lze předpokládat, že úpravy se dotknou zejména délky léčebných pobytů a frekvencí jejich opakování. Případně též možností prodlužování jednotlivých pobytů, zejména u dětí,” sdělila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

 

Co je indikační seznam

Indikační seznam říká kvůli čemu, jak často a na jak dlouho může jet pacient do lázní na účet zdravotní pojišťovny. Ministerstvo za Leoše Hegera seznam změnilo a od 1. října 2012 došlo u dospělých ke zkrácení pobytů ze čtyř na tři týdny. Ze seznamu zmizely zcela například edukační pobyty a u některých diagnóz i možnost hrazený pobyt si ještě někdy v životě zopakovat.

 

“Myslím si, že indikační seznam je hodně přísný. To, jak je udělaný, má velkou logiku. Opomíjí to ale jednu věc, a totiž, že se jeho změny lázní skutečně výrazně dotkly a na ně nejsou tak velké peníze, abychom tu restrikci tady museli dělat tak přísně,” řekl iDNES.cz ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

Ten se domnívá, že pomoc lázním se dá hledat na mezinárodní úrovni. “Před týdnem tu byl česko-čínský summit. Byli tam podnikatelé, kteří projevili zájem sem vozit lidi z Číny, ale my jsme hodně omezovali výdej víz. Po dohadech ministr zahraničí zrychlil vyřizování vízové povinnosti v Číně a zvýšil kapacitu,” doplnil ministr.

 

Ministerstvo se spletlo, lázně přišly o dvojnásobek

Ministerstvo počítalo, že přísnějšími pravidly na lázních, která platí od 1. října 2012, ušetří maximálně půl miliardy korun ročně. Čísla, na které upozornil Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní, ale ukazují, že o půl miliardu přišly lázně už za půlrok. Loni do této péče mířilo celkem 2,5 miliardy korun.

“Lázní se změny dotkly víc, než bylo deklarováno. A zvláště v případě dětí,” připouští Holcát. “Mám v širší rodině hocha, který jezdí do lázní po dětské mozkové obrně a musím říci, že dlouhodobá lázeňská péče jednou ročně ho nabije novou energií a jeho zdravotní stav se v průběhu života výrazně lepší, takže vynaložené prostředky se svým způsobem vrací,” popsal.

To, že změna má větší dopad, potvrzuje i bývalý ministr zdravotnictví, nyní poslanec TOP 09 Leoš Heger. Právě za něj se indikační seznam po letech změnil. “Analýzy, které na to byly dělané, rozhodně s takovým poklesem nepočítaly,” řekl iDNES.cz politik. “Se změnou vyhlášky se skloubila větší přísnost zdravotních pojišťoven a lékařů,” vysvětluje si to, proč model nevyšel.

Podle exministra jsou tedy změny ve vyhlášce v pořádku. “Pokud by byly ale příliš drastické, tak to celé rozházejí, protože trvá nejméně rok, než se lázně změnám přizpůsobí,” domnívá se Heger. Holcát tvrdí, že bez dalšího modelování změn se novela neobejde.

 

Lázně chtějí tři změny, zatím prošla jen jedna

Bláha iDNES.cz řekl, že Svaz léčebných lázní předložil ministerstvu zdravotnictví memorandum, ve kterém požaduje tři změny.

Svaz chce, aby vyhláška neměla zpětný dopad. Ten znamenal, že do opakovacího limitu se počítaly i pobyty před účinností novely. Kdo tedy jel do lázní mezi léty 2009 až říjnem 2012, měl po zpřísnění pravidel smůlu, protože od loňska pravidla opakování pobytu neumožňují. “Od ministerstva jsme se opakovaně dozvěděli, že tomuto požadavku neumějí vyhovět,” popsal Bláha. “Je potřeba to zvážit a spočítat,” uvedl Holcát.

Dalším návrhem je, aby vyhláška i nadále u některých indikací zachovala možnost 28denního kompletně hrazeného lázeňského pobytu. Loni jej vyhláška u všech diagnóz dospělých pacientů zkrátila na 21 dnů. “V této části nám ministerstvo nejspíš vyhoví,” podotkl Bláha.

Lázně také chtějí obnovit edukační lázeňské pobyty. Na nich se dětští či dospělí pacienti učili například to, jak žít s cukrovkou. Loni všechny edukační pobyty u dětí i dospělých ale změna vyhlášky zrušila. “U nich nám také vysvětlují, že v žádném případě je do vyhlášky nevrátí,” dodal Bláha. Ten vede Lázně Jáchymov a nedávno si s bývalým manažerem Penty Pavlem Vajskebrem zakoupili síť lékařských ambulancí Mediclinic, která loni vykázala podle Hospodářských novin tržby 233 milionů korun.

 

O změnách se rozhodne příští rok

Ministerstvo plánuje, že novela by se na vládu a do parlamentu mohla dostat v prvním čtvrtletí příštího roku.

Ačkoliv Holcát za několik týdnů skončí ve funkci, provozovatelé lázní jsou přesvědčeni, že změny mají šanci na úspěch. Ještě před volbami své požadavky projednávali s ČSSD, konkrétně stínovým ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem. Ten pro ně měl pochopení, které se odrazilo i ve volebním programu. “Ty práce se určitě po odchodu pana Holcáta nezastaví, naopak mohou přijít ještě další změny,” míní Bláha.

Kvůli loňským změnám se v říjnu na Ústavní soud obrátila skupina senátorů v čele s Miroslavem Antlem. Po soudu chtějí, aby vyhlášku celou, nebo z části, zrušil.

“Vzhledem ke kritické situaci v lázních, ve kterých se počet pacientů, jejichž pobyt je hrazen z veřejného zdravotního pojištění, snížil mnohdy až o padesát procent, ale i s ohledem na medicínské hledisko, navrhují senátoři budoucímu ministru zdravotnictví jako první krok v této oblasti prodloužit základní dobu pobytu v lázních zpět na 28 dnů,” stojí v tiskové zprávě Antla.

V insolvenci jsou nyní Lázně Velichovky. Lázně Dolní Lipová ukončily předčasně sezonu. V médiích se probíraly také problémy státních Jánských Lázní a hovoří se také o potížích u Darkova.

Ministerstvo už oznámilo, že výpadek regulačních poplatků, který nastane od ledna, lázním bude kompenzovat navýšením částky na ošetřovatelský den o sto korun. Ministr Holcát uvedl, že lázně už zaznamenaly případy, kdy lidé v listopadu a prosinci stahovali lázeňské pobyty, aby v lednu nemuseli platit regulační poplatky.

 

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/dalsi-zmeny-v-lazenske-peci-df2-/domaci.aspx?c=A131126_110310_domaci_hv


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar