Úsilné převzalo Zlatou stuhu za vítězství v soutěži Vesnice roku

Aug 22

Deník, 22. srpna 2014
Autor: Jana Klomfarová

 

Úsilné – Pivem tekoucím přímo z kašny vítali ve čtvrtek v Úsilném návštěvníky, kteří sem dorazili na slavnostní předávání ocenění ze soutěže jihočeská Vesnice roku 2014. Zvítězilo právě Úsilné na Českobudějovicku, které tak dostalo Zlatou stuhu. Další barevné stuhy si odnesly například Cehnice ze Strakonicka nebo obec Skalice na Táborsku.

 

Na akci se sešli nejen zástupci zúčastněných obcí, ale hlavně obyvatelé a příznivci Úsilného. „Moc jim tu cenu přeji,” vzkázala Iva Slepičková, která přijela z Českých Budějovic. „Přes Úsilné jezdím pravidelně, když mířím na chalupu. Vím, že lidé tady jsou taková dobrá parta. Společně pořádají mnoho různých akcí,” okomentovala.

Právě bohatý spolkový život byl jedním z důvodů, proč komise zvolila za jihočeskou Vesnici roku Úsilné. To díky vítězství v krajském kole postoupilo do celorepublikového klání, kde se v září utká s dalšími dvanácti obcemi o nejvyšší titul.

„Ještě v roce 1924 se naše obec jmenovala Voselno. Tehdejší zastupitelé ale měli tento název za hanlivý, a tak se jim podařilo vesnici přejmenovat na dnešní Úsilné,” připomněl starosta Pavel Kašpárek.

Zastupitelé tedy ale podle něj netušili, že jméno Úsilné bude svádět 
k různým slovním hrátkám. „Často tak jsme Usilovné nebo Úlisné nebo Úchylné. Proto se nedivte, že se zatím alespoň neoficiálně snažíme navrátit k původnímu názvu Voselno,” dodal s úsměvem.

Celé odpoledne v Úsilném se neslo ve stylu třicátých let. Kdo mohl, přišel stylově oblečen. A učinili tak nejen místní, ale i ti, kteří na předávání cen přijeli ze všech koutů Jihočeského kraje.

Na pódiu vystoupily břišní tanečnice, děti z místní školky nebo folklorní soubory Lučina a Palouk. Své umění předvedli také baráčníci z Pištína, kteří zatančili ukázku z České besedy. Právě Pištín v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku skončil na druhém místě.

 

http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-usilne-prevzalo-zlatou-stuhu-za-vitezstvi-v-soutezi-vesnice-roku-2014082.html


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar