Lipno a Šumava zažily v červenci mimořádný nápor turistů

Aug 02

Zdroj: www.ceskenoviny.cz, 2. srpna 2015

Autor: ČTK

 

České Budějovice – Okolí Lipna nad Vltavou nebo Šumava, což jsou tradičně nejnavštěvovanější lokality Jihočeského kraje, zažily v první prázdninový měsíc mimořádný nápor turistů. Příliv lidí ovlivnilo především slunečné počasí. Nárůst počtu návštěvníků v porovnání s loňským rokem pozorují i provozovatelé jiných turistických atrakcí v regionu. Vyplývá to z ankety ČTK.

 

“Největší zvýšený zájem jsme zaznamenali v letní půjčovně Intersport rent, kde si nejčastěji lidé půjčují sjezdové koloběžky, silniční koloběžky a elektrokola. Návštěvníci si rovněž oblíbili půjčování elektročlunů,” uvedl Jiří Falout ze společnosti Lipnoservis.

Dodal, že přesná čísla zatím společnost nezná. Ale například lanovou dráhu na vrchol Kramolína v červenci využilo téměř 60.000 lidí. S její pomocí se snadněji dostanou k vyhlídkové Stezce korunami stromů, která je patrně nejnavštěvovanějším místem Lipna a okolí. Za tři roky provozu už se na ni podívalo více než milion lidí.

Velký zájem je také o Šumavu, od začátku roku ji navštívilo zhruba půl milionu turistů. Jejich počet v těchto týdnech kulminuje. “Velmi navštěvované jsou tradiční lokality jako Prášilské jezero, Poledník, Prameny Vltavy nebo Bučina,” uvedl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Dodal, že turisté často využívají Zelené autobusy, s nimiž dojedou na Bučinu a odtud se vydají pěšky přes Prameny Vltavy na Kvildu.

Právě u Kvildy šumavský národní park v polovině srpna otevře nové návštěvnické centrum na pozorování jelena. Lidé tam budou moc z blízkosti v přírodě sledovat tohoto sudokopytníka. “Předpokládáme, že o návštěvu centra bude rovněž velký zájem,” uvedl Dvořák.

Zhruba desetiprocentní nárůst turistů v porovnání s loňským červencem evidují provozovatelé půjčoven lodí a kempů u Vltavy. “Hodně tomu nahrává počasí a fakt, že na rozdíl od jiných řek je tady vody stále hodně,” uvedl Pavel Kolouch ze společnosti Ingetour, která půjčuje lodě a provozuje tábořiště. Dostatek vody ve Vltavě zajišťuje stabilní odtok z lipenské nádrže.

Slunečné dny prvního prázdninového měsíce však lákaly rekreanty hlavně k vodě. Například lipenský kemp Modřín navštívilo meziročně o několik procent více turistů než loni v červenci. Lidé si najdou cestu i k menším venkovním bazénům. Třeba do nově otevřeného areálu ve Vimperku přišlo 7. července 585 lidí, což je dosavadní nejvyšší číslo. “S návštěvností jsme zatím velice spokojeni. Uvidíme, jaké počasí bude po zbytek prázdnin,” uvedl jednatel společnosti Městské služby Vimperk Jan Král.

 

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/regiony/zpravy/lipno-a-sumava-zazily-v-cervenci-mimoradny-napor-turistu/1243673


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar