V chebské zóně staví Tchibo obří centrum, dá práci třem stovkám lidí

Zdroj: www.idnes.cz, 14. září 2016
Autor: Jitka Dolanská

 

V chebské průmyslové zóně vzniká druhé největší distribuční centrum v Čechách. Společnost Tchibo tam zaměstná až 350 lidí. První část logistické haly začne sloužit koncem roku.

 

Hala bude mít po dokončení bezmála 73 tisíc metrů čtverečních. Hrubá stavba první části objektu je už hotová. Zásilky odtud zamíří k zákazníkům v prosinci. Druhá fáze výstavby by měla být dokončena v polovině příštího roku.

 

Jak zóna vydělává Chebu

Zhruba 100 milionů korun letos získá do svého rozpočtu město Cheb z prodeje pozemků v průmyslové zóně. Peníze chce město investovat například do přípravy dalších pozemků pro podnikání. Část peněz už využil Cheb například na nákup takzvaného modrého věžáku, bývalých vysokoškolských kolejí, další se budou hodit například na rekonstrukci sportovního areálu Lokomotiva.

 

„Pravděpodobně už koncem roku budeme halu testovat formou zkušebního provozu. V chebském distribučním centru bude první měsíc Tchibo balit a rozesílat zboží pouze pro český trh. Později se zásobování rozšíří na oblast střední a východní Evropy a jižní Německo,“ uvedl ředitel společnosti Tchibo Praha Richard Hodul.

Srovnatelnou a velmi podobnou halu, co se týče finální velikosti chebského centra, má společnost v Brémách. Právě odtud proudí zásilky společnosti do Čech a dále na východ. Tu chebskou buduje developerská Panattoni Europe ve spolupráci s českou společností Accolade.

„Po zprovoznění chebské haly by se měly dodací lhůty pro zákazníky výrazně zkrátit. Předpokládáme, že do Chebu každý den dorazí až 25 kamionů se zbožím. Brány závodu opustí kolem 60 malých dodávek, které budou zásilky distribuovat zákazníkům,“ konstatoval člen představenstva Tchibo Holger Bellmann.

Podle jeho slov vytvoří společnost v Chebu postupně až 350 nových pracovních míst, a to jak v dělnických, tak manažerských profesích. Nábory už začaly. Vzhledem k nízké nezaměstnanosti to však zřejmě nebude jednoduchý úkol.

 

V Chebu zmizely nájemní byty

„Už nyní vidím tlak na zvyšování platů. A to i u firem, které platí relativně málo,“ řekl chebský starosta Petr Navrátil. Odhaduje, že se tak zřejmě najdou společnosti, které nebudou schopny čelit zvýšenému tlaku a zkrachují.

„S tím se musíme smířit. Pokud nebudou firmy schopny navyšovat mzdy, půjdou z kola ven. Pro naše obyvatele to je ale dobrá zpráva. Určitě je lepší pracovat za 20 než za 11 tisíc. Navíc spousta lidí je zaměstnaná v Německu, a pokud pro ně budou mzdy v Česku zajímavé, určitě se rádi vrátí,“ dodal starosta.

Pro Cheb znamená bouřlivě se rozvíjející průmyslová zóna a hlad po zaměstnancích ještě jeden aspekt.

„Zmizely nájemní byty. Je velký požadavek na ubytovny, a to nejen od pracovních agentur, ale i od samotných zaměstnanců, kteří si hledají ubytování na vlastní pěst,“ popsal situaci starosta.

Dodal, že město má pro tento případ připravené studie několika lokalit pro rodinné i činžovní domy. Jednou z nich je prostor po bývalém Rudolfinu, dalším areál právě bouraných kasáren na Špitálském vrchu.

 

Zdroj:

http://vary.idnes.cz/distribucni-centrum-tchibo-prumyslova-zona-cheb-nezamestnanost-ekonomika-16n-/vary-zpravy.aspx?c=A160914_2273006_vary-zpravy_ba

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar