Bosch investuje v Budějovicích dvě miliardy, vytvoří přes 500 míst

Oct 01

Zdroj: www.idnes.cz, 1. října 2016
Autor: Jan Sůra

 

 

Společnost Robert Bosch, která je v Česku silná hlavně v automobilovém průmyslu, plánuje investovat přes dvě miliardy korun do svého českobudějovického závodu na výrobu dílů pro benzínové a dieselové motory. Rozšíření firmy by mělo přinést přes pět set nových míst.

 

Plán na rozšíření českobudějovického závodu už zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu v meziresortním připomínkovém řízení. Bosch žádá investiční pobídku ve výši 12,5 procenta hodnoty investice, tedy ve výši 274 milionů korun.

Investici firma vážně zvažuje i přesto, že má čím dál větší problémy najít v tuzemsku lidi, a také přesto, že se čím dál více řeší role koncernu v aféře dieselgate. Právě naftových motorů se přitom rozšíření chystá.

Jeden z největších tuzemských zaměstnavatelů by v případné investici dál posílil svoji přítomnost v České republice.

 

Robert Bosch je největší strojírenskou firmou na jihu Čech, zaměstnává přes 3 270 lidí. Obrat loni stoupl o čtvrtinu na rekordních 18,3 miliardy korun. Firma vyrábí v Českých Budějovicích systémy na redukci oxidů dusíku pro naftové motory, nádržové moduly a zpětné palivové vedení. Od roku 2005 má v Českých Budějovicích vlastní vývojové centrum, které zaměstnává 465 konstruktérů. Rozšíření centra by mělo vést k dalším 120 vysoce kvalifikovaným místům ve vývoji.

V rozšířeném centru chce vyvíjet nové produkty pro šetrnější provoz automobilů, dosud tyto výrobky vyvíjí v Německu. Má jít například o novou generaci systémů na redukci oxidů dusíku nebo aktivní plynový pedál. Podle zprávy k připomínkovému řízení znamená vývoj těchto produktů v Česku i větší šanci, že se pak u nás budou vyrábět.

Nové technologické centrum má vyjít na zhruba 900 milionů korun. Ještě větší investici chystá firma do rozšíření samotné výroby. Celkem chce investovat 1,29 miliardy korun a vytvořit tak 505 nových míst.

Bosch je v Česku velkým zaměstnavatelem, kromě Českých Budějovic má velký závod v Jihlavě, menší závody Bosch Rexroth v Brně a servisní centrum v Mikulově, celkem v Česku zaměstnává přes osm tisíc lidí.

 

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/bosch-investuje-v-budejovicich-2-miliardy-vytvori-pres-500-mist-p6e-/eko-doprava.aspx?c=A160930_071238_eko-doprava_nio

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar