Lesníci vs. kůrovec 1:0. Jen ve státních lesích

Jul 24

Zdroj: MF Dnes, 9. 6. 2010
Autor: Václav Janouš

 

NOVÉ HRADY – Zatímco šumavský národní park zvyšuje těžbu dřeva napadeného lýkožroutem smrkovým, státní lesy v jižních Čechách takovou těžbu snižují o polovinu. Změnu pocítí i turisté: v lesích ubude nákladních aut.

Lesníci – kůrovec 1:0. Tak vypadá nyní souboj ve státních hospodářských lesích v Jihočeském kraji. Zatímco Šumava se potýká s kůrovcovou kalamitou a počet napadených stromů rok od roku roste, lesníkům starajícím se o státní lesy se podařilo naopak počet usychajících stromů v letošním roce oproti loňsku snížit. „Kůrovcové těžby v lesích v kraji budou letos významně nižší. Vytěžíme pouze 100 tisíc kubíků, což je polovina toho co v loňském roce,“ řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR v Českých Budějovicích Karel Trůbl s tím, že celkem vytěží 750 tisíc kubíků dřeva. Pro srovnání: letos dřevorubci v šumavském národním parku vytěží 500 tisíc kubíků napadených stromů. Státní lesníci tvrdí, že boj s kůrovcem je jednoduchý – napadené dřevo musí z lesa včas zmizet, než z něj brouk vyletí, a mezi stromy musí být rozmístěný dostatek feromonových lapačů, lapáků a otrávených trojnožek. Zvláště po orkánu Kyrill, který v roce 2007 zlámal stovky tisíc kubíků dřeva, čímž ho přímo naservíroval lýkožroutu smrkovému. „Napadené stromy stíháme zpracovat, ještě než z nich vylétne kůrovec, a i s broukem je z lesa odvezeme. Už na jaře jsme se na případnou kalamitu dostatečně připravili a rozmístili tisíce lapačů a lapáků,“ vysvětlil vedoucí oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Ladislav Půlpán. Nejhorší situace byla v okolí Nových Hradů na Českobudějovicku, kde kůrovec ohrožoval i nejstarší českou rezervaci Žofínský prales. V lesích se proto objevilo zhruba 18 tisíc kubíků pokácených stromů, které sloužily jako návnada, aby se brouci pod jejich kůru zavrtali, a dalších zhruba 800 feromonových lapačů. Například na hranici pralesa ochrana zafungovala perfektně: kůrovec napadl nastražené stromy -lapáky – a stojících se nedotkl. Pokácené dřevo je pro něj totiž lákavější. V lesích tak vznikly maximálně malé holiny, které už dělníci znovu zalesňují. „Naše Správa lesů Nové Hrady je dvaapůlkrát menší než šumavský park a počet lapáků a lapačů máme obdobný. Nic jsme nepodcenili, v boji s lýkožroutem se nám daří a připravenost se vyplácí. Lesy zůstanou zelené,“ řekl šéf novohradských lesů Petr Žemlička. Pro turisty, kteří hory na Novohradsku navštíví, je to také dobrá zpráva: v lesích ubude těžká technika vyvážející vykácené dřevo a na cyklostezkách vedoucích po asfaltových cestách bude o trochu bezpečněji. Naopak Šumava dál s kůrovcem bojuje a těžba narůstá. Zatímco loni vytěžili lesníci ani ne 300 tisíc kubíků dřeva a další ponechali v lesích, letos už dosáhnou těžby podle odhadů půl milionu kubíků dřeva. V lesích správa parku rozmístila zhruba 27 tisíc lapačů a lapáků. „Věřím, že toto množství je dostatečné,“ komentoval ředitel parku František Krejčí. Přesto však letos poprvé sestavil kalamitní štáb pro boj s kůrovcem.

 

FAKTA

Jak Lesy ČR bojují s kůrovcem

Letos vykácí 750 tisíc kubíků dřeva, z nichž 100 tisíc bude kůrovcového. Do tohoto čísla je započteno i dřevo, které v lesích leží jako návnada -tzv. lapáky. Loni vykácely Lesy ČR jednou tolik napadených stromů. V NP Šumava letos vykácí 500 tisíc kubíků dřeva, loni to bylo necelých 300 tisíc. Lesy ČR tvrdí, že zamezit kůrovcové kalamitě se jim podařilo díky dostatku obranných zařízení v lesích – například feromonových lapačů.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar