Sen lyžařů o lanovce na Hochficht se přiblížil

Jul 24

Zdroj: MF Dnes, 2. 7. 2010
Autor: Mirka Nezvalová

 

Stavba, která českým lyžařům ušetří až 60 kilometrů při cestě do rakouského střediska a zpět, by mohla být v provozu už za tři roky. Optimismus sportovců však brzdí šumavský park.

 

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Pokud všechno dobře půjde, do tří let začne jezdit lanovka z Klápy u Nové Pece na Lipensku na vrchol Hraničníku. Tvrdí to hornoplánský starosta Jiří Hůlka. „Začíná se už připravovat regulační plán, dohodu o něm podepíšeme v pátek. Po schválení plánu je možné zažádat o stavební povolení,“ konstatoval včera Hůlka, který je zároveň místopředsedou Infrastrukturního spolku tří zemí -Česka, Rakouska a Německa.

Z nového vývoje kolem výstavby lanovky, která bude v zimě vozit lyžaře do rakouského střediska Hochficht, se raduje i majitel penzionu U Méďů v Horní Plané Ivo Horváth. „Před devíti lety jsme tam začali naše hosty vozit autobusem. Otevřením přechodu Zvonková se sice cesta zkrátila, ale pořád to trvá hodinu. Lanovka to výrazně urychlí,“ těší se Horváth. Záměry jdou podle Hůlky ještě dál. „Elektrický vláček posbírá lyžaře od Budějovic až po Novou Pec a vyveze je k lanovce,“ plánuje už teď starosta, jehož město – stejně jako ostatní obce u Lipna – z turistického ruchu žije. Od návrhů k realizaci je však ještě dlouhá cesta. „Plánovaná stavba musí projít hodnocením vlivů na životní prostředí EIA a ještě Natura, takže to určitě jednoduché nebude,“ připomíná šéf Národního parku Šumava František Krejčí. Právě park jakékoliv stavbě v chráněném území od roku 1990 úspěšně bránil. Avšak díky dohodě, kterou koncem května podepsala ministryně životního prostředí Rut Bízková, se možnost stavby lanovky konečně otevřela. Krejčí slibuje, že pokud nakonec lanová dráha nad vrcholky stromů na Hraničník povede, i park přispěje svým dílem. „Jsme připraveni na Klápě vybudovat zoopark,“ dodává. Hůlka se těžkostí, které s přípravou všech podkladů pro stavbu jistě budou, nebojí. „Podporují nás v našem Infrastrukturním spolku tří zemí i partneři ze zahraničí,“ říká. A už rok existuje česko-rakouská společnost Wintersport, která bude investorem, „Náklady odhadujeme asi na 240 milionů korun. Pozemky budou státu, takže i ten se vlastně na akci bude podílet,“ vysvětluje Hůlka. Zároveň díky tomuto přeshraničnímu projektu je šance, že by se výstavba lanovky mohla stát vzorovým projektem Evropské unie. „Máme totiž velkou podporu evropského komisaře pro regionální politiku Johannese Hahna,“ poznamenává Hůlka. Dalším plánem je rozšíření silnice k hraničnímu přechodu Zvonková, přes který se na Hochficht jezdí. „I tenhle projekt je součástí připravovaného územního plánu kraje. Takže má také šanci,“ připomíná Hůlka.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar