Obce si volí budoucnost Šumavy. Ale jen polovina

Jul 25

Zdroj: MF Dnes. 9. 9. 2010
Autor: Václav Janouš

 

Ze čtyř scénářů určujících, jak by se měla Šumava vyvíjet v následujících letech, si mají obce vybrat.

 

Studie doporučují třeba i vzhled nových staveb.

Problém je, že se to týká jen jihočeské části Šumavy.

 

ŠUMAVA – Zastupitelé obcí na Šumavě mají jedinečnou možnost říct, jakým směrem se má život v parku v dalších letech ubírat. Na stole nyní mají studii budoucnosti Šumavy se čtyřmi možnými scénáři, kterou si nechal zpracovat jihočeský krajský úřad. Obce si ze čtyř možností mají jednu vybrat. Kritici však namítají, že studie řeší jen polovinu Šumavy – konkrétně jihočeskou část a hlavně Lipensko.

Akce, Harmonie, Kompromis a Příroda. To jsou názvy čtyř scénářů. Kraj nyní chce, aby zastupitelstva jednu z variant vybrala, což může být klíč k velké dohodě o Šumavě a hlavně k územním plánům jednotlivých obcí, které stanovují, co se v jejich katastru smí stavět a co nikoliv. „Závěry studie poslouží jako podklad pro zpracování územně-plánovacích dokumentací obcí a kraje. A to včetně architektonické a urbanistické rukověti,“ řekl Radek Boček z krajského odboru regionálního rozvoje.

Dokumenty, které zpracovává Fakulta architektury Českého vysokého učení technického v Praze, budou jasně stanovovat charakter a vzhled nových staveb, jejich rozmístění i doporučovat, jaké projekty mají na Šumavě vzniknout, aby přilákaly další turisty. Plány hovoří o nových sjezdovkách, golfových hřištích, hotelích a apartmánech s wellness programem i třeba sportovištích.

 

„Není možné Šumavu useknout“

Starostové se však obávají, že studie nakonec skončí v šuplíku jako mnoho podobných dokumentů o budoucnosti Šumavy. „Protože je to aktivita Jihočeského kraje, tak k nám se nedostane. Nelíbí se mi, protože není možné, aby studie byla za Kvildou useknutá a zbytek území neřešila,“ kritizuje starosta západočeské Modravy Antonín Schubert. Dodal, že studie by mohla být užitečná jen tehdy, pokud by jasně stanovovala, co parku škodí a kde je naopak jeho potenciál. „Už dnes třeba víme, že nám chybí nabídka volnočasových aktivit pro turisty, pokud je špatné počasí,“ komentoval Schubert.

Starostovi Kvildy Václavu Vostradovskému zase vadí, že studie se zabývá především okrajovou částí Šumavy, a ne centrální. „Jsem hrubě nespokojen, protože studie řeší jen Lipensko, Vimpersko a Zadov. Centrální část je jen hluché místo na mapě. V tuto chvíli nemá studie, která neřeší Šumavu komplexně, absolutně žádný smysl,“ uvedl Vostradovský.

 

Polovina obcí už si zvolila

Studie začala vznikat už za bývalého hejtmana Jana Zahradníka (ODS). Jeho nástupce Jiří Zimola (ČSSD) ji zastavit nechtěl. „Jde nám o zpětnou vazbu od obyvatel, abychom znali jejich názor na rozvoj svých obcí. Bylo by nesmyslné jen kvůli výměně vedení kraje zastavovat práce na této studii,“ komentoval Zimola.

Jeden ze scénářů už vybrala zhruba dvacítka obcí, což je polovina všech, které dostanou studii na stůl. „Očekávali jsme, že zájem bude o scénář s názvem Akce, ale zastupitelstva rovnoměrně volila tři scénáře – Akce, Harmonie a Příroda a propadl jen Kompromis,“ doplnil Boček.

 

FAKTA

Co znamenají jednotlivé scénáře

Akce – Důraz v dalších letech kladen na rozvoj cestovního ruchu, budování nových ubytovacích kapacit, hotelů, apartmánů, golfových hřišť i sjezdovek.

 

Harmonie – Rovnoměrný rozvoj celého území, pozvolný růst obcí, důraz klade na menší projekty a zlepšení kvality života na Šumavě a podporu menších projektů mimo Lipensko.

 

Kompromis – Žádné nové projekty v území šumavského národního parku, prioritou je striktní ochrana přírody. Povoluje menší projekty v chráněné krajinné oblasti.

 

Příroda – Prim hraje ochrana přírody a využití image neporušené přírody v parku. Do nabídky hotelů by se dostaly pobyty s dotekem přírody – turisté by mohli za poplatek v doprovodu průvodců navštívit přísně chráněná území parku.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar