Divoký západ

Zdroj: MF Dnes, 24. 3. 2011
Autor: Václav Dolejší

 

Eurodotace jen vyvoleným na předražené akce
Policie zasáhla v Ústí nad Labem. Po Českých Budějovicích jde už o druhý region podezřelý z machinací při rozdělování dotací z EU. Peníze totiž nekončí v zaostalých částech regionů, jak by měly, ale putují na podezřelé projekty s politiky spřízněných podnikatelů.

Kdo bude další? Kam příště vtrhnou policejní ozbrojenci z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, aby prověřili podezření z machinací s rozdělováním evropských dotací? Nač ukáže vyšetřování v regionu Jihozápad (kde se rozdělují dotace pro Jihočeský a Plzeňský kraj) a Severozápad (Ústecký a Karlovarský)? Pouhý osobní tip: divoký je nejen západ republiky, ale i východ, takže zamíří do kanceláře regionu Střední Morava, kde rozhodují o penězích pro Olomoucký a Zlínský kraj. Do Prahy ne, hlavní město je – naštěstí – tak bohaté, že na moc dotací z Evropské unie nemá nárok, není tedy s čím čachrovat.

 

Hubí se plevel…
Nikoho dopředu nehezky neobviňujeme, jen v Olomouci prostě vidíme stejné příznaky, které kriminalisty přilákaly do Budějovic a Ústí: rozezlení starostové menších obcí, kteří opakovaně neúspěšně žádají o pár milionů na děravou střechu základní školy, považují přidělování milionů za nespravedlivé. Týdny se zbytečně prodírají stostránkovou byrokratickou žádostí, poctivě vyplňují údajně důležitou kolonku s referencemi nazvanou „zkušenosti žadatele“. A pak vidí, že záliba českých a moravských rozdělovačů je spíš v golfu. Peníze jdou jen vyvoleným na předražené projekty.
Tak třeba společnost Golf Jeseníky vznikne dva dny před termínem pro podání žádosti a už za necelé tři měsíce dostane přiklepnutou dotaci šedesát milionů korun na hřiště ve Velkých Losinách. Čili Unie sponzoruje herbicidy na hubení dvouděložných plevelů, aby golfové greeny pro odpal měly dokonalý pažit, ale na kanalizaci zapadlé vísce už nezbude. Nůžky mezi bohatými a chudými mikroregiony se dál rozevírají, ačkoliv cíl unijních dotací je přesně opačný – konvergence, sbližování. Chudým ve zmíněných krajích proslavených stranickými velrybářskými strukturami nejspíš chybějí kontakty na místní bosse ODS, kteří si v regionech díky velkým koalicím s ČSSD podrželi moc.
V jižních Čechách na Pavla Dlouhého, do jehož Hluboké nad Vltavou tekla velká část unijních peněz. Na severu Čech na Patrika Oulického a Alexandra Nováka, kteří se cítili tak sebevědomí, že tamnímu úřadu pro přerozdělování dotací dokonce pronajali svou budovu.
Vidíme, jak unijní miliardy zkazily českou lokální politiku, do níž přilákaly mnoho hochštaplerů. Mohli jsme to tušit?
Asi ne, byť první náznak se objevil už v prosinci 2002 na summitu v Kodani, kde Unie uzavírala přístupové rozhovory s kandidátskými zeměmi včetně Česka. To už se vznešeně nemluvilo o návratu na Západ nebo čtyřech svobodách volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. V závěrečné hádce tehdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda a hlavní vyjednavač Pavel Telička brutálně přiznali, že teď už jde „jen o peníze na dřevo“.
Na strukturální politiku, jak Brusel říká dotacím, jde asi třetina celkového rozpočtu Evropské unie. Rozkrádají je i jinde? Jistě, vždyť ještě předloni vypadalo Česko jako vzorný žáček. Evropský úřad pro boj proti podvodům ve své zprávě konstatoval, že Česká republika patří v EU mezi země s nejnižším počtem podfuků s dotacemi.
Ale to jsme se to teprve učili. Brusel nám paradoxně naopak vytýkal, že čerpáme málo peněz a moc pomalu. Dnes tedy můžeme konstatovat, že tento apel jsme uposlechli a pěkně to rozjeli.
Kráčíme mezi „zkušené žadatele“, které zatím tvoří skupina šesti z celkem 27 unijních zemí. V nich dochází k více než polovině všech odhalených podvodů s eurodotacemi. Je to Belgie, Itálie, Německo, Velká Británie a Rumunsko s Bulharskem. V Itálii a Bulharsku si rozdělování dotací dokonce pohlídala mafie.

 

… a korupce pěkně bují
Co s tím? Nejčistší by bylo dotace úplně zrušit, to je však hodně naivní. Jakékoliv rozdělování veřejných peněz bude vždy subjektivní a nemůže být spravedlivé. To v lepším případě, v horším a reálnějším v něm bují korupce. Pardon, v případě unijních dotací nazývaná „provize“ pro zprostředkovatelskou agenturu, jež za vás žádost vyřídí.
Dotace nelze omezit mimo jiné proto, že nejobratnějšími „čerpači“ dotací jsou často paradoxně politici ODS. Tedy ti, kteří mají jinak na nejrůznějších ideových konferencích plnou pusu pravicových zásad, řečí o malém státu a v parlamentu EU vedou euroskeptickou konzervativní frakci.
Druhá možnost je to celé zjednodušit. V současné „eurosedmiletce“ 2007 až 2013 má do Česka postupně přitéct zhruba sedm set miliard korun. Putují sem složitě 26 cestičkami, jimž se říká operační programy. Nevytvořil je zlý Brusel, ale sami Češi. To znamená šestadvacet strategických dokumentů, akčních plánů, úřednických aparátů, rad, monitorovacích výborů… Prostě korupční ráj!


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar