Slavii čeká po prázdninách veřejná debata

Aug 07

Českobudějovický deník, 22.7.2011

Autor: Edwin Otta

 

České Budějovice – Nový sál pro tisíc posluchačů by mohl v budoucnu po potřebné rekonstrukci nabídnout kulturní dům Slavie v Českých Budějovicích. Jinou variantou příští podoby Slavie je dostavba východního křídla. S různými možnostmi budoucího využití kulturního domu chce radnice seznámit odborníky i veřejnost po prázdninách při veřejné debatě.

Dva zmíněné návrhy vznikly jako příspěvek do celostátní architektonické soutěže o cenu Petra Parléře. „První projekt řeší vestavbu úplně nového vysoce kapacitního sálu do současného domu kultury,“ přiblížila jeden z návrhů náměstkyně primátora Ivana Popelová s tím, že kapacita sálu by mohla být kolem tisíce posluchačů.

Nový sál by mohla využít Jihočeská komorní filharmonie (JKF). „O této variantě jsme slyšeli,“ potvrdila zástupkyně ředitele JKF Kateřina Postlová, doplnila ale, že podrobněji se zatím o této možnosti podle jejích informací nejednalo.

Náměstkyně Popelová k případné vestavbě nového sálu do dnešní Slavie zmínila, že by to „eliminovalo“ Rejnoka.

Městu už by totiž potom tolik nechyběl velký sál na reprezentativní akce, který by jinak mohlo nabídnout právě Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka, které chce v Budějovicích vybudovat Jihočeská společnost přátel hudby.

Druhý projekt, který se zabýval budoucností Slavie a který se zúčastnil soutěže o cenu Petra Parléře, nabízí dostavbu východního křídla směrem k Jihočeskému muzeu.

Odpovídá to původnímu záměru stavitelů objektu v 19. století. Znamenalo by to získat prostor pro výtah a další techniku, která se do současného objektu už nemá kam vejít. I tato varianta by se dotkla hlavního sálu. „Pomohlo by to i rozšíření hlavního sálu,“ zmínila Popelová. Dodala, že druhý projekt sází spíše na víceúčelové využití Slavie, takže by nabídla zázemí například i pro klubovou hudební scénu, jako je tomu nyní.

Dva projekty připravovaly různé architektonické týmy a nabízejí nejen odlišné pojetí prostoru, ale i ekonomiky a provozu kulturního domu.

Rekonstrukci kulturního domu řešili před několika lety i v Týně nad Vltavou. Nakonec se rozhodli pro důkladnou opravu Sokolovny, která nabízí zázemí pro bály, divadlo nebo kino. Disponuje třeba i výsuvným hledištěm. „Přestavba se vším zařízením stála kolem 140 milionů korun. Odjakživa tady Sokolovna byla, my jsme se rozhodli, aby se rekonstrukce udělala důkladně, tak, aby Sokolovna sloužila dalších 50 let,“ uvedl místostarosta František Němec. Sál a přísálí teď v týnské Sokolovně nabízí kapacitu až 400 míst.

Budějovický kulturní dům u Malše se dočká zásadní debaty po prázdninách. „Chtěli bychom uspořádat workshop, kterého by se kromě architektů zúčastnili i divadelníci. Ráda bych do toho zapojila i podnikatele. Kdyby vznikl nadační fond na podporu DK Slavie, nebylo by to vůbec špatné,“ nastínila Popelová úvahy vedení města.

Kromě otazníků nad příštím provozem Slavie totiž musí radnice vyřešit i otázku, jak rekonstrukci financovat. Pro město samo by asi byla částka, která se odhaduje v řádu stovek milionů korun, příliš velkým soustem. Vedle pomoci ze strany podnikatelů se nabízí i možnost využití některých dotací, například tak zvaných Norských fondů.

Budoucnost Slavie řeší českobudějovická radnice už několik let. Mělo se sem například stěhovat ochotnické divadlo J. K. Tyla, plánoval se zde zábavní technický park „hry a klamy“, ale nic z těchto záměrů se neuskutečnilo. Neúspěchem nakonec skončilo i nedávné výběrové řízení na případného provozovatele kulturního stánku.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar