Cesta Českými Budějovicemi? Na kole jako Berlínem

Aug 08

Zdroj: Hospodářské noviny, 27. 7. 2012
Autor: Kateřina Čopjaková

 

Zůstat v létě v Českých Budějovicích neznamená být daleko přírodě. Stotisícové město má blízko k jednomu z přírodních živlů – vodě. A ta společně s polohou v úrodné rovině udává tón života. Přesunovat se na kole je pro místní stejně přirozené jako pro Berlíňany. Přesvědčí vás o tom třetí díl seriálu HN o místech ve velkých městech, kde není nuda.

Nad čtyřlístkem rybníků visí těžké mraky, rackové létají nízko a potápky klidně brázdí temné vody. Vrbenské rybníky na severozápadním okraji Českých Budějovic vylákaly k procházce pár odvážlivců s deštníky, kterým nevadí ani neustávající mrholení. A není se čemu divit. V lokalitě žije na devadesát druhů ptáků a více než osm set druhů motýlů. Mezi Dominem, Černišem, Starým a Novým vrbenským rybníkem se dá pohodlně procházet po hrázi i projíždět na kole. Vzít si s sebou piknikový koš, dalekohled a repelent je samozřejmost. Stejně jako klid a ztišení, které k místu patří. Je třeba je nechat působit, pak vše kolem pozvolna ožije. Kachny vyvezou mladé, motýli sednou na bez, žáby se dají do skřehotu. Než se opřete do pedálů a vyrazíte po jedné z dvanácti cyklostezek, kterými je jihočeská metropole protkána, trocha klidu na výběr trasy přijde vhod.

 

Za Železnou pannou

Královské město České Budějovice bylo ve 13. století založeno na soutoku Vltavy s Malší. Původní soutok je ale od toho, kam byla Malše odkloněna o téměř sedm set let později, vzdálen několik stovek metrů. Shlíží na něj Železná panna, obranná věž původního městského opevnění.

Místo obklopují parky s dětskými hřišti, planetáriem a hvězdárnou, koupalištěm i bazénem. Dnes je pomyslnou branou do centra, která hned u svého vstupu nabízí jeden z klenotů města – kostel Obětování Panny Marie s klášterem. Nejstarší budova města se začala stavět hned po jeho založení v roce 1265 a dnes je kvůli přestavbám směsicí gotiky, baroka i novogotiky.

 

Koncept u Samsona

Křivolaké uličky s domy napříč stoletími od gotiky po secesi se stékají na největším čtvercovém náměstí v republice pojmenovaném po svém zakladateli, pátém českém králi Přemyslu Otakaru II. Už cestou k němu překvapí množství stojanů na kola – své parkování pro cyklisty mají banky i prodejna s laciným asijským oblečením. Dominantou je barokní kašna se čtyřmi chrliči a sochou Samsona krotícího lva.

Kromě radnice a mnoha restaurací je náměstí sídlem nejvýznamnější českobudějovické galerie – Domu umění. Jeho program se pod vedením kurátora Michala Škody začal před patnácti lety soustředit hlavně na současné umění (konceptuální i malbu) a architekturu ze středoevropského regionu.

Ve slavném domě U Beránka pak turisté najdou nezvyklou kavárnu, na jejímž dvorku každou středu probíhají farmářské trhy a jednou týdně se v ní konverzuje s rodilým mluvčím ve francouzštině.

 

Díky, věži

Samsonova kašna by až donedávna nechrlila vodu bez barokní věže na břehu Vltavy. Jejích čtyřicet pět metrů výšky dodávalo od počátku 18. století potřebný tlak, aby tryskala voda ze všech městských kašen.

A ještě v 60. letech minulého století byla zásobárnou užitkové vody pro průmyslové podniky v okolí. Dnes je veřejnosti přístupná jen výjimečně, ale stavba s rozměrným černobílým sgrafitem poslouží jako příjemná zastávka na cestě za nejznámější tekutinou města – pivem.

 

Na nejstarší pivo

Být v Budějovicích a nedat si aspoň jedno točené by byl hřích. V Lidické ulici sídlí Budějovický měšťanský pivovar, nejstarší ve městě. Dnes patří firmě Samson, nový vlastník zatím jen slibuje vrátit pivovaru zašlý lesk. Pivo se tam vaří více než dvě stě let, i když okolí tomu nenapovídá – většina měšťanských domů zmizela během asanace v 60. letech. Nad pivovarem s klenutými stropy se tak tyčí memento komunistického režimu – paneláky.

 

Fotogalerii z Českých Budějovic a jejich okolí najdete na http://multimedia.ihned.cz

 

BAROKNÍ DUCH
České Budějovice vznikly ve 13. století na soutoku Vltavy a Malše, voda je dodnes pro město důležitá a určuje jeho tempo. Jihočeská metropole je jako stvořená pro cyklisty, těm je určeno několik desítek cykloturistických stezek, třeba kolem barokních hradeb. První dominantou historického centra je barokní věž, druhou barokní Samsonova kašna.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar