Zdvihadlo přepraví lodě přes 70 metrů vysokou hráz

Aug 16

Zdroj: MF Dnes, 3. 5. 2012
Autor: ČTK


Na Orlické přehradě je v provozu zrekonstruovaná plošina pro lodě. Podle regionální mutace deníku Mladá fronta Dnes pro jižní Čechy může tak jen letos dopravit zvětšené zdvihadlo přes hráz až o 700 lodí více.

 

Unikátní zařízení přepraví přes 70 metrů vysokou hráz lodě dlouhé 8,5 metru, široké tři metry a s hmotností do 3,5 tuny. „Přestože zvětšení plošiny mělo technická omezení, takže je jen o 50 centimetrů širší, umožní tato změna přepravit o 700 registrovaných lodí více. Ty se totiž dříve kvůli své šířce do zdvihadla nevešly,“  řekl mluvčí Ředitelství vodních cest ČR a Povodí Vltavy Václav Straka s tím, že rozšíření zdviže stálo 1,14 milionu korun. Osobní lodní dopravě bude k dispozici od pátku do pondělí každý týden do konce plavební sezony, a to od osmi do 17 hodin. Jeho provoz je zdarma, náklady hradí Povodí Vltavy.

 

Do provozu byl 277 metrů dlouhý lodní výtah se sklonem 22 stupňů uveden v roce 1966, rekonstrukce se dočkal v roce 1974 a po povodních před 10 lety. „Jen za loňský rok výtah přepravil na 700 lodí,“ dodal Straka.

Jeho dráha je souběžná s nedokončeným velkým vodním zdvihadlem, s jehož provozem se počítalo již při stavbě přehradní hráze. Vybetonovaným žlabem s kolejnicemi a ozubnicí se měly přepravovat lodě do hmotnosti až 300 tun. V rámci splavnění Vltavy by podle šéfa Ředitelství vodních cest ČR Jana Skalického mohlo být dokončeno do šesti let. „Do roku 2025 by pak mohlo být postavené i zdvihadlo na Slapech, a otevřena tak cesta do Hamburku,“ naznačil ředitel.

 

Plavební komora v Hluboké

Záměr obnovit průběžnou plavbu na střední Vltavě z Českých Budějovic na Orlík schválila v roce 2007 vláda s plánovaným dokončením v příštím roce. „Letos bude akce pokračovat otevřením plavební komory na Hluboké, následovat bude do dvou let přehrada Hněvkovice, velké zdvihadlo na Orlíku a na Slapech,“sdělil Skalický.

Hráz přehrady Orlík je dlouhá 450 a vysoká 91 metrů. Zadržuje největší objem vody v Česku, když její kapacita činí 280 milionů metrů krychlových, teoreticky ale více než 700 milionů.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar