Postiženi budou ti, kdo pobyt potřebují

Aug 17

Zdroj: Lidové noviny, 10. 8. 2012


Na lázně dopadá nejen nová vyhláška, ale i krize, upozorňuje Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní. “Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že lázně přijdou ze zdravotního pojištění z celkových tří miliard o 15 procent. Triviální matematikou ale dojdete k tomu, že to bude 30 procent,” říká v rozhovoru deníku LN.

 
– LN Proti prvním návrhům ministerstva zdravotnictví nejsou nakonec změny v příspěvcích na lázně tak přísné. Souhlasíte?
Omezení je docela rozsáhlé. Dnes je průměrná doba pobytu v lázních kolem 25 dnů, vyhláška základní pobyt krátí na 21 dní. Navíc nárok na opakování pobytu byl dosud u většiny diagnóz rok co rok, a teď je to jen jednou za dva roky. A navíc jen v režimu příspěvkové péče (klient si platí stravu a ubytování ze svého – pozn. red.). Proti tomu není ani takový problém, že jsou některé diagnózy vyřazené, protože se to týká minimálního počtu lidí.

 

– LN Jaký propad tedy v souvislosti s novou vyhláškou očekáváte?
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že lázně přijdou ze zdravotního pojištění z celkových tří miliard o 15 procent. Triviální matematikou ale dojdete k tomu, že to bude 30 procent. Jen na opakovaných pobytech, kterých je v současnosti polovina, zmizí 25 procent. Každý, kdo umí trojčlenku, k tomu musí dojít. Pro lázně to bude hodně těžké. Pacienti se do lázní dostanou, ale budou si muset připlatit ze svého.

– LN Jak si vysvětlujete dosavadní propad, když se ještě vyhláška neměnila?
Hodně se o tom mluvilo, lékaři i lidi byli dezorientovaní. Navíc pojišťovny byly přísné a lidi v krizi neměli na to, zaplatit si příspěvkové pobyty.

 

– LN Jak byli lidé dezorientovaní?
Snažíme se všude šířit informaci, že přes všechny změny hrazená lázeňská péče je pořád možná, stále zůstává. Řada lékařů nabyla z novinových titulků dojem, že už ta možnost není, a lázně nepíší. Ty změny nemění základní principy, jak se o příspěvek na pobyt v lázních žádá.

 

– LN Co říkáte zkrácení příspěvkových pobytů v lázních?
Vnímáme pozitivně, že příspěvková léčba bude moci být kratší. Bude na tři nebo dva týdny. Předpokládáme, že se někteří pacienti se svým lékařem domluví na 14denní pobyt, protože by je třeba na delší dobu nepustili z práce na dovolenou nebo by to jejich rozpočet neutáhl. Věříme, že přijede více lidí, že bude péče dostupnější.

– LN Má pobyt v lázních na dva týdny vůbec léčebný smysl?
Jednoznačně. Pochybovat o tom mohou leda nějací profesoři odtržení od reality a možností lidí. Otázka totiž stojí, jestli do lázní vůbec ano, nebo ne. Když vidíte, že kapsa lidem nedovolí jet na tři týdny, musíte uznat, že je velký rozdíl, jestli nepojedou vůbec, nebo na dva týdny.

 

– LN Na koho z pacientů podle vás změny nejvíc dopadají?
Na ty, kteří lázně potřebují. Navrhujeme, zatím neúspěšně, zavést pro starší lidi novinku. V Německu existují lázně hrazené ze sociálního pojištění pro ty, kteří jsou v důchodovém věku, ale stále pracují. Jezdí do lázní preventivně, aby zůstali fit a dál mohli vydělávat na sebe i ostatní. V Německu tak funguje až polovina pobytů. To teď českým lázním chybí.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar