Zdroj: MF Dnes, 2. 8. 2012

Autor: Václav Janouš

 


Na Šumavě začala zásadní hra o budoucnost parku. Jeho správci ho chtějí přeřadit o dvě kategorie níž v žebříčku Mezinárodního svazu ochrany přírody IUCN. Rozdíl je hlavně v tom, kolik území bude jednou bez zásahů.

 

Hraje se o to, kdo ustoupí ze svých představ, jak velká má být bezzásahová plocha v Národním parku Šumava.

Zjednodušeně řečeno: parky v druhé kategorii podle IUCN mají mít za desítky lettři čtvrtiny své plochy bez lidské pomoci, ve čtvrté je to jen 35 procent plochy parku, tedy méně než polovina.

Šumava je až dosud zařazena v druhé kategorii. V té je i Národní park Bavorský les, který chce75 procent bezzásahového území mít už do roku 2027.

Šumava ale nyní míří z této skupiny pryč o dvě níže – mezi takzvané řízené rezervace. Důvod je prostý – v této kategorii bude muset mít do čtyřiceti let jen 35 procent území bezzásahového. Celkově existuje šest kategorií.

Ekologičtí aktivisté čtou plány správy parku a ministerstva jako snahu otevřít park více boji s kůrovcem a podle nich i těžařské lobby.

 

“Nový ředitel Jiří Mánek tak nepřímo potvrdil, pro koho doopravdy pracuje – kmotrovský záměr postupně oslabit až zrušit národní park na Šumavě nabývá konkrétních rozměrů,” prohlásil Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Ředitel šumavského parku ale takové nařčení odmítá a jen se mu usmívá. Tvrdí, že na Šumavě se bude pokračovat dál v péčio lesy jako dosud a rozhodně žádné masivnívpuštění dřevorubců s pilami nehrozí. Zůstat prý v druhé kategorii, a mířit tak k 75 procentní bezzásahovosti prý ale není reálné ani možné.

“Je připraven zákon a nová zonace parku, která stanovuje rozšíření prvníchzón v následujících 45 letech na 35 procent území. Byl by proto podvod mluvit dalších čtyřicet pět let o Šumavě jako o druhé kategorii IUCN, kde je cíl 75 procent bezzásahových ploch,” zdůvodnil plán na změnu Mánek.

 

Ačkoliv zdánlivě jde jen o papírové zařazení parku podle kategorií nevládní evropské organizace, pro obě strany sporu – ekologické aktivisty i lidi ze správy parku – jde o cennou “kořist” v boji. Kdo zvítězí, ukáže tím, jakým směrem se má Šumava další desetiletí ubírat a předvede schopnost prosadit svůj zájem.

“Před tím, než bude tvořen plán péče o lesy, trváme na tom, aby byla kategorie IUCN určena. Nechceme, aby byl plán péče v území těžko přijatelný, a to jak filozoficky, tak i právně, protože i podle pokynů ministerstva musí být jasná kategorie parku,” řekl předseda rady parku Miloš Picek.

To, že v lesích šumavského parku se ale příliš ani případnou změnou kategorie nezmění, potvrzuje i přírodovědec úzce spjatý s IUCN František Urban.

“Kategorizace IUCN nemá pro praktickou činnost v národních parcích žádný význam. Dělat z toho známkovací systém je hloupost už proto, že zařazení do jednotlivých kategorií je velmi sporné a národním parkem je území proto, že jej vyhlásil stát. Do toho nemá IUCN co mluvit,” říká spoluzakladatel Českého svazu ochránců přírody, který byl až do letoška i předsedou výboru pro spolupráci s IUCN v Česku, František Urban.Leave a Reply