Zdroj: idnes.cz, 26. dubna 2013

Autor: Rostislav Hányš

 

Tisíce cyklistů i pěších turistů zamíří v sobotu do vojenského prostoru Libavá, kde se koná už dvacátý ročník cykloturistického Bílého kamene. V rámci něj se vojenský prostor na den otevírá veřejnosti. Cílem lidí není jen známá skála, ale třeba i pramen řeky Odry či zaniklé obce.

 

Původně byl Bílý kámen pokus o něco nového, v současnosti jde ale o zdaleka největší cykloturistickou akci v regionu a zřejmě i v celé České republice.

“Během dvou desetiletí se zúčastnilo 63 263 návštěvníků,” prozradil jeden z organizátorů Jaroslav Koš z  pořádajícího Auto-velo-klubu Velká Bystřice

Ví to přesně, protože každý návštěvník je pečlivě evidován. Pohybuje se totiž ve vojenském prostoru, kam se může dostat jen dvakrát v roce: na jarní a letní Bílý kámen. Ten letní bude letos v sobotu 24. srpna.

A odkud se vlastně tento název vzal? “Je to skalisko vykukující v prudké stráni z lesního porostu. Je nejvyšším místem prastarého lomu, kde se těžil kámen,” vysvětlil Koš.

Louka rozkládající se nad skaliskem byla podle něj v minulosti tradičním místem výletů lidí žijících v hanáckých rovinách. A právě turisté skálu natírali pravidelně vápnem, a tím se stala viditelnou až z kopců protilehlé Drahanské vrchoviny.

 

Po odchodu sovětských vojsk chtěli místní návrat tradice

Jenže koncem padesátých let se stalo kouzelné místo součástí vojenského prostoru Libavá a s tjrkstk,lj do jedné z nejkrásnějších částí Oderských vrchů byl na dlouhé roky konec. Později navíc na Libavou přišla sovětská okupační vojska.

“Po jejich odchodu se stále víc ozývaly hlasy starších lidí z Velké Bystřice volající po obnovení tradice jarních pochodů na Bílý kámen. Díky pochopení armády se to podařilo. A protože je možné navštívit nyní poměrně širokou oblast, rozhodli jsme se, že sem dostaneme i kola, aby lidé viděli co nejvíc,” popsal Koš. Pořadatelé navíc nemyslí jenom na sportovce.

“Starší lidé, kteří už mají problém s pohybem, se mohou po Libavé přesouvat autobusem, aby toho viděli co nejvíc. O tuto službu je až nečekaný zájem,” sdělil Koš.

 

Akce láká i cizince, potkávají se v okolních kempech

Vedle cyklistů z celé České republiky přijíždějí už roky na Libavou také Slováci, Poláci a Němci. Mnozí “kameníci” ze vzdálených míst se setkávají v okolních kempech a penzionech ve dnech před Bílým kamenem a taky po něm.

Tisíce lidí ročně totiž chtějí vidět a projet se přírodou jen minimálně zasaženou činností lidí. Letos budou mít k dispozici zhruba 140 kilometrů tras.

Na organizaci obrovského projektu spolupracuje tradičně také armáda, která určuje i podmínky vstupu návštěvníků újezdu.

“Všechno musí mít jasně daná pravidla, protože pořád jde o vojenský prostor. Jsou jasně dány trasy a místa, kde se lidé mohou pohybovat. Musím ale říct, že návštěvníci se chovají velmi ukázněně,” říká šéf Újezdního úřadu vojenského újezdu Libavá Josef Dřímal.



Leave a Reply