- 14/05/2013
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Lázeňství, Z tisku
Zdroj: idnes.cz, 14. května 2013
Autor: Hana Valková
Odbory se v úterý ostře ohradily proti nové lázeňské vyhlášce, která v Česku platí od října. Podle nich přiškrcení peněz vedlo k tomu, že o místo přišly první dva tisíce lidí. U dalších deseti tisíc to hrozí.
“Pro mě je překvapením, že pravicová vláda likviduje privátní sektor,” řekl v úvodu předseda odborové konfederace Jaroslav Zavadil. “Sahat na službu, která slouží tisícům lidí, je hřích,” doplnil.
Podle odborů je z 88 českých lázní 79 soukromých. V problémech se však kvůli změnám v takzvaném indikačním seznamu lázeňské péče ocitnou všechny.
Podle Dagmar Žitníkové je situace kritická, protože výpadek v lázních nedokázali výrazně pokrýt lidé, kteří si za procedury platí ze svého. “Systém je na pokraji zhroucení. V lázních se začalo propouštět, začaly se snižovat platy na 60 procent výdělků a zavádí se změny v pracovní době,” vyjmenovala předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.
Odbory žádají přehodnocení úhrad péče v lázních ze zdravotního pojištění s upozorněním, že kvůli změnám už hrazený pobyt nedostalo 30 tisíc pacientů. Provozovatelé lázní podle odborů proto již propustili 2,5 tisíce zaměstnanců a dalších deset tisíc míst je v ohrožení. Tvrdí, že jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví nikam nevedla, jen senátoři sociální demokracie podpořili petici za záchranu lázeňství, jež má 17 tisíc podpisů.
V Janských Lázních končí sto zaměstnanců, zavřou Vesnu
Potíže hlásí například Janské Lázně, kde se léčí dětští pacienti. Rodiče už podepisují petici proti zrušení dětské léčebny Vesna. Ta má být uzavřena. Část dětských pacientů skončí na pavilonech s dospělými).
“Dostali jsme informaci, že propuštěna bude čtvrtina zaměstnanců, tedy zhruba sto lidí,” uvedla Miroslava Horáková, která v lázních pracuje jako dispečerka dopravy.
“Situace je špatná. Pacienti, které léčíme, se k nám vraceli a byli spokojení,” doplnila Dana Čápová, která v lázních pracuje jako zdravotní sestra už 19 let. Nyní se bojí o místo.
“Uzavření dětské léčebny Vesna je jen špičkou ledovce existenčních problémů českého lázeňství,” uvedla za Svaz léčebných lázní Alice Müllerová. “Problémy byly způsobeny změnou indikačního seznamu, tedy vyhláškou, kterou ministerstvo zdravotnictví reguluje, jaké diagnózy a za jakých podmínek budou mít léčebný pobyt hrazený ze zdravotního pojištění,” vysvětlila. Podle lázeňského svazu přišla zařízení, kde se lidé zotavují a rehabilitují, o polovinu pobytových dnů pojištěnců.
Největší změny za posledních 15 let
Nová vyhláška platí v Česku od října. Mimo jiné zkracuje dobu pobytu v lázních hrazenou ze zdravotního pojištění ze čtyři na tři týdny. S velkou částí nemocí lidé nemohou jezdit do lázní pravidelně či každý rok.
Ministerstvo již avizovalo, že změny odčerpají lázním ročně až tři čtvrtě miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění. Za rok z pojištění do této péče šlo zhruba tři miliardy korun. Podle odborů se však nic neušetří, protože propuštění lidé přestanou odvádět zdravotní pojištění a ještě jim bude muset stát platit, protože jsou bez práce.
Vyhláška mění české lázeňství po 15 letech. Ministerstvo změnu hájí pokrokem medicíny. Ušetření peníze chce přesunout na léčbu nádorů nebo roztroušené sklerózy. Odbory a provozovatelé lázní jsou ale přesvědčeni, že zdravotní pojišťovny mají peníze i na lázeňské pobyty. Pacienty proto nabádají, aby se o ně nebáli požádat lékaře.