- 03/02/2014
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Cestovní ruch, Regionální rozvoj, Z tisku
www.idnes.cz, 3. února 2014
Autor: Martin Beneš
Poslední pivo se v borovanském pivovaru uvařilo v 19. století. Teď by se tradice do areálu bývalého kláštera mohla vrátit. Ve městě na Českobudějovicku vzniklo družstvo místních obyvatel, kteří chtějí společně s radnicí pivovar obnovit.
Radnice se před dvěma lety snažila výrobu piva oživit ve spolupráci se soukromým investorem. Měla i dohodnutého i sládka. Nakonec z toho sešlo, investor vycouval.
Teď by měla být situace jiná. “Provozovatelem pivovaru bude družstvo pod názvem Měšťanský pivovar. Vychází to z tradice původních měšťanských pivovarů,” vysvětlil borovanský starosta Stanislav Malík.
Družstvo mělo již ustavující schůzi, na které bylo 43 zakládajících členů. V neděli představenstvo přijalo dalších šest. Zájem mají i lidé z okolí. V následujících třech měsících by mělo družstvo rozhodnout, jakým stylem bude minipivovar s restaurací provozován.
“Jednou z variant je, že město stavebně připraví objekt v areálu bývalého kláštera, aby družstvo mohlo nainstalovat pivovarskou technologii a případně vybaví restauraci. Družstvo by tak bylo v podstatě v nájmu v městských objektech,” vysvětlil starosta. Náklady na stavební úpravy se odhadují na 10 milionů a na pivovarskou technologii pak na pět milionů – ty by zaplatilo družstvo.
“První republika byla postavena na úspěchu družstev. Tento systém by měl ukázat, že nepotřebujeme dotace, aby venkov fungoval. Mělo by to být hlavně o aktivitě místních lidí,” zdůraznil jeden z členů představenstva Jakub Plojhar z Budějovic.
Podle plánu by část zisku, které družstvo vygeneruje, měla jít do fondu, z níž se budou podporovat neziskové aktivity v mikroregionu jako je sport či kultura.
Minimální finanční příspěvek každého družstevníka je pět tisíc korun. I když dá někdo víc, jeho hlas má stále stejnou váhu. Výše vkladu určuje pouze míru zisku.
Zdroj: