Zdroj: Českobudějovický deník, 23. února 2014

Autor: Daniela Procházková

 

Hluboká nad Vltavou – Moderní stavba pod hlubockým zámkem už získala jasné obrysy. Dělníci dokončili nejdůležitější konstrukční práce a v těchto dnech se napouští bazén pro kotvení lodí, který vznikl z nevyužívaného zarostlého meandru na levém břehu řeky.

 

„V současnosti ještě není hladina v bazénu přístavu stabilní a bude kolísat podle hladiny řeky během odstraňování dočasné hrázky, která hradí vjezd do přístavu z řeky,” informoval Jan Bukovský, vedoucí oddělení realizace Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC), které je hlavním investorem stavby.

Hotovy jsou hlavní konstrukce, tj. vlastní bazén přístavu a vjezdový objekt, jsou připravena plovoucí mola i rámy pevných mol. Lidé si už tedy mohou docela dobře udělat představu, jak bude přístav nakonec vypadat. Dokončen má být letos na podzim a v dubnu příštího roku má nabídnout zázemí  pro 73 malých plavidel a jednu velkou osobní loď.

Hlubočtí obyvatelé  jsou ohledně této vodní atrakce názorově rozděleni. Jedni  míní, že je přístav zbytečný a že jde o vyhozené peníze, druhým se moderní kotviště líbí a věří, že přitáhne turisty. „Je to něco nového, moderního, ale pro obyčejné lidi to nebude,” myslí si třeba František Janát ze Zámostí.

Vesměs jsou hlubočtí obyvatelé rádi, že už jsou největší stavební práce na  přístavišti u konce. „Prášilo se a na silnici se zanášelo bahno,” popsal nepořádek ze stavby v posledních měsících jeden z místních, Jan Vejvoda.

Jak dodal Jan Bukovský z ŘVC, stavba bude v dalších měsících pokračovat kompletačními pracemi, zejména na povrchu mol, na elektroinstalacích a technologii. „Vlastní přístav bude dokončen v září tohoto roku, ale práce ještě budou pokračovat na provozní budově,” doplnil Jan Bukovský s tím, že celá stavba si vyžádá 220 milionů korun.

V režii města Hluboká nad Vltavou pak bude vybudování parkoviště, veřejné komunikace a chodníků. Hlubočtí ale také myslí na cyklisty a připravují novou cyklostezku. Ta se u sportovního areálu napojí na současnou trasu z Českých Budějovic a povede přímo po levém břehu řeky kolem přístavu, letního koupaliště až k mostu, za nímž vyústí na cyklostezku na Purkarec a dále Týn nad Vltavou.

Město už vykoupilo od soukromých vlastníků potřebné parcely. „Jde o zemědělské pozemky navazující na lanové centrum a minigolf. Okolo nich půjde cyklostezka směrem k přístavu,” upřesnil starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Celý přístav by pak měl být zprovozněn v dubnu 2015. Podle investora stavby zatraktivní nový přístav jihočeské městečko. „I nadále budeme podporovat rozvoj osobní a turistické vodní dopravy. Zájem o ni rok od roku stoupá a její potenciál v návaznosti na cestovní ruch zůstává dosud nevyužitý,” uvedl ředitel ŘVC Lubomír Fojtů.

 

Zdroj: http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/hluboka-napousti-pristav-bude-misto-pro-74-lodi-20140223.html

 Leave a Reply