Zdroj: www.idnes.cz, 19. března 2014
Autor: Jaroslav Nedvěd

 

Zastupitelé Plzeňského kraje chtějí mít v novém zákoně o Národním parku Šumava pravidla, která tam lze jen těžko dostat. Chtějí například garantovat obyvatelům šumavských obcí jednodušší pohyb po rezervaci, než mají jiní lidé. Žádají také, aby zákon podporoval zaměstnávání místních v parku.

 

Podle Plzeňského kraje byl měla Sobotkova vláda ještě letos předložit nový návrh zákona o Národním parku Šumava. Vedení kraje se už vzdalo myšlenky na to, že by mohl projít návrh, který kraj v minulém volebním období prosazoval.

Hejtmanství ale dál požaduje, aby pravidla pro největší národní park v Česku stanovil zákon a očekává, že s návrhem přijde ministerstvo životního prostředí.

O zákonu o národním parku se mluví a jedná přes deset roků a ve Sněmovně už bylo neúspěšně předloženo několik návrhů. Zástupci kraje i šumavských obcí si od zákona slibují, že posílí vliv samospráv, rozvoj obcí nebo dokonce zaměstnanost obyvatel Šumavy.

Kraj a obce také příliš nestojí o to, aby se výrazněji rozšířila území, kde bude příroda ponechána samovolnému vývoji.

 

Podle Pavla Čížka si deklarace v některých bodech protiřečí

Naproti tomu řada vědců nebo ekologických aktivistů zdůrazňuje, že hlavním smyslem existence národního parku je ochrana přírodních procesů. Proto prosazují postupné rozšíření oblastí, kde se bude příroda vyvíjet bez zásahu člověka, až na polovinu rozlohy parku.

Zastupitelé Plzeňského kraje už schválili deklaraci, ve které shrnuli své požadavky na to, jak by měl zákon vznikat a co by měl obsahovat.

Pavel Čížek (TOP 09 a Starostové) upozornil, že v některých bodech si dokument protiřečí nebo požaduje, aby zákon řešil takové detaily, jakým je například vedení cest.

“Píše se tam, že personální obsazení vedení správy parku má být předem konzultováno se zástupci regionu. To je zvláštní a neumím si to představit. Deklarace požaduje určení zón v národním parku zákonem a zároveň předpokládá, že se hranice zón budou měnit,” připomínal Čížek sporné body deklarace.

Zdůraznil, že ani požadavek na přednostní zaměstnávání místních obyvatel nebo jejich výsadu mít jednodušší podmínky pro pohyb v národním parku, dost dobře není možné stanovit zákonem.

Hejtman Václav Šlajs z ČSSD se snažil omlouvat tím, že se jedná o deklaraci kraje k národnímu parku a nikoliv k zákonu. Pravdu měl ale Čížek.

Kraj vzkazuje, jak by měl zákon o NP Šumava vypadat

Dokument se sice jmenuje Deklarace Zastupitelstva Plzeňského kraje k Národnímu parku Šumava, ale je to v podstatě jen soupis požadavků, které má naplnit zákon o národním parku.

Radní pro životní prostředí Václav Štekl z KSČM také připustil, že deklarací kraj vzkazuje ministerstvu: “Jak by měl zákon o Národním parku Šumava vypadat.”

Radní považuje za dobré, aby zákon obsahoval rozdělení parku na zóny i cestní síť. Ale proč mají být tedy zóny v zákoně, když kraj připouští, že se budou jejich hranice měnit?

“Pokud nebude zonace součástí zákona, je možné, že si to někdo přiohne. Mohla by nastat situace, že se vyhlásí zóny, které určí pouze ministerstvo a budou úplně jiné než představa, kterou máme teď,” konstatoval Štekl.

A proč mají být v zákoně určené také cesty? “Jestliže nebudou v zákoně, existuje nebezpečí, že by mohla být omezena stávající možnost návštěv prvních zón,” argumentoval Štekl.

 

Zdroj:

http://plzen.idnes.cz/novy-zakon-np-sumava-deklarace-kraj-d6j-/plzen-zpravy.aspx?c=A140319_113354_plzen-zpravy_pp

 



Leave a Reply