- 13/07/2014
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Cyklistika, Doprava ve městech, Z tisku
Zdroj: Českobudějovický deník, 13. července 2014
Autor: Jana Klomfarová
České Budějovice – Někdo jde vpravo, další stejným směrem vlevo. A mezi chodci roztroušenými po obou stranách stezky kličkují cyklisté. Tak teď vypadá situace na stezce u plaveckého stadionu na Sokolském ostrově v Budějovicích. Lidi, zvyklé chodit po pravé straně chodníků, nabádají piktogramy nakreslené na asfaltu k chůzi vlevo.
Někteří se tím řídí, jiní chodí zatvrzele po pravé straně. Značky, které měly pohyb chodců a cyklistů po stezce usnadnit, tak spíše působí zmatky.
„Já se snažím vždy dodržovat pravidlo chůze vlevo. Je ale pravda, že si člověk občas připadá dost divně, když jako jediný jde jinak než ostatní,” popisuje své zkušenosti s novým značením Tomáš Karásek z Českých Budějovic. „Proto jsem z přínosu značení dost rozpačitý,” krčí rameny.
Jak se na podobných smíšených stezkách chovat, vysvětluje jihočeský koordinátor BESIP Václav Kovář. „V případě takovéhle komunikace nejde o chodník,” upozorňuje. „Mimo chodník se na cestách mají pěší pohybovat vlevo a je jedno, o jaký druh komunikace se jedná. Takže je značení správné,” doplňuje odborník.
Zda se piktogramy objeví také mimo lokalitu Sokolského ostrova, zatím není jasné. „Vyhodnocení účinnosti tohoto značení dosud nemáme. Rozšiřovat se ale bude pouze v případě, že se osvědčí,” říká náměstkyně primátora Ivana Popelová.
„Mnoho lidí neví, jaký je na podobných stezkách režim,” říká mluvčí strážníků budějovické městské policie Václav Sup. „Lidé sice vědí, že po silnici se chodí vlevo, ale v případě smíšených stezek si myslí, že je to vlastně chodník. A to je špatně,” dodává.
Mezi lidmi piktogramy působí zmatky. Často se teď po stezce pohybují chodci ve stejném směru po obou stranách. Jedni se řídí podle piktogramů, druzí zase podle svého zvyku chodit vpravo.
„Abych se přiznal, když jsem zde na kole jel po vyznačení piktogramů poprvé, dost mě to zmátlo,” říká cyklista Jan Podroužek z Českých Budějovic. „Takže lidi celkem chápu. Jedním z problémů značení je určitě to, že piktogramy na cyklostezce jsou nakresleny tak nesmyslně blízko u sebe,” podotýká.
Nakreslené piktogramy na cestách vítá Václav Kovář, krajský koordinátor BESIP. „Byl jsem se na tom místě podívat a to opatření je rozhodně v pořádku. Je to podobné, jako když je někde ve městě na kritickém místě zopakována cedule omezující rychlost na 50 kilometrů za hodinu. Ve městě je přece vždy padesátka, ale na některých úsecích na toto pravidlo řidiči rádi zapomínají nebo nechtěně chybují,” říká Václav Kovář.
Budějovice mají cyklokoordinátora
Podle chodců i cyklistů by ale vzhled piktogramů mohl být trochu jiný. „Podle mě jsou dost nešťastně vyřešené,” říká nový městský cyklokoordinátor Lukáš Bajt. „Nemyslím, že by to v téhle lokalitě bylo tak akutně potřeba. Piktogramy jsou podle mě předimenzované. Stačila by zde upozorňující cedule, že se v místě kolem dětského hřiště mohou pohybovat děti. Chodci a cyklisté se mezi sebou umí většinou domluvit sami,” vysvětluje svůj postoj.
Ve funkci cyklokoordinátora je zatím velmi krátce. „Původně jsem s městem spolupracoval jako zástupce sdružení CykloBudějovice, teď je moje funkce o něco víc oficiální.”
Problematiku piktogramů na stezce u plaveckého stadionu ale zatím městský cyklokoordinátor řešit nebude. „Já budu hlavně spolupracovat na vytváření cyklogenerelu. Samozřejmě můžu říct, že se mi tohle řešení nelíbí, ale nemám pravomoc jej změnit,” říká.
Cyklokoordinátorem je Lukáš Bajt zatím jen na zkoušku.
„Nejde totiž o stálou funkci. Nejsem přímo zaměstnancem města, pracuji pouze na dohodu o provedení práce,” vysvětluje. Lukáš Bajt.
Jeho slova potvrzuje také náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová. „Úkolem cyklokoordinátora je nyní pracovat na zadání zhotovení cyklogenerelu. Také bude styčnou osobou při jednáních se zpracovatelem, komunikovat s odbornou a laickou veřejností. Bude i připomínkovat projekty a pracovat na propagaci cyklistické dopravy. Zatím se jedná o jakýsi zkušební provoz, který může vést ke zřízení stálého místa v zaměstnanecké struktuře města,” vysvětluje.