Zdroj: idnes.cz, 13. července 2014
Autor: Lukáš Marek

 

V Borku u Českých Budějovic otevřeli přírodní koupaliště za 26,5 milionu korun. V areálu je také dětské brouzdaliště, hřiště na plážový volejbal a hokejbal, které se v zimě promění na ledovou plochu.

 

Většina lidí zná Borek jen jako dlouhou vstupní bránu na příjezdu do Českých Budějovic od Prahy. Tato obec má však něco, co v krajském městě není. V pátek tam slavnostně otevřeli nové přírodní koupaliště. Celý areál, který je z velké části obklopený lesem, pojme až 1 500 lidí.

Hlavní částí, jež zaujme hned po vstupu, je přírodní bazén. Hloubka vody pozvolna klesá, až se dostane na úctyhodných 3,6 metru, takže nechybí ani skokanský můstek. Kolem jsou zčásti dřevěná mola, ale i skluzavky a masážní trysky. Nad bazénem je pak dětské brouzdaliště.

Zásadní je voda, která není chemicky ošetřená. „Je z našeho vlastního vrtu a srovnatelná s kojeneckou. Čistit se bude v lagunách přírodním způsobem, jsou tam vysazené speciální rostliny. Je tedy vhodná i pro alergiky,“ vyzdvihl starosta Borku Jaroslav Novák. Z vodovodu jsou zásobené pouze sprchy.

 

V Týně se vykoupete příští rok

Obec na severu od Českých Budějovic je dalším důkazem, že koupaliště a plovárny v regionu zažívají boom. Před několika týdny otevřeli nový areál ve Velešíně, loni v Borovanech dokončili také přírodní areál a po letech se na plovárnu těší v Týně nad Vltavou – koupat v novém se tam budou příští rok.

Ale zpátky na Borek. Zájemci, kteří se tam chystají, najdou koupaliště po pravé straně ve směru od Českých Budějovic. Za kruhovým objezdem stačí zhruba po 150 metrech odbočit doprava do Dlouhé ulice a pak už jen pokračovat asi půl kilometru rovně.

Kromě odpočinku je vhodné i pro rekreační sport. „Ve spodní části je kurt na plážový volejbal, nad parkovištěm pak hokejbalové hřiště, které splňuje i parametry pro soutěžní zápasy,“ pokračoval starosta Novák.

Na Borku mají navíc plány i na zimu, kdy chtějí plochu pro hokejbal zaledovat a vytvořit tam kluziště. „Ve chvíli, kdy bude vhodné počasí, tak se do toho okamžitě pustíme,“ potvrdil místostarosta Václav Fučík.

Jinak nechybí dětské hřiště, šatny, veškeré sociální zázemí a občerstvení. Přírodní koupaliště nemusí mít plavčíka, nicméně veškerý personál je řádně proškolený, aby dokázal v případě potřeby okamžitě pomoci.

Až do září bude při příznivém počasí otevřeno denně od 10 do 21 hodin. Základní celodenní vstupné je 60 korun, po 16. hodině lidé zaplatí 30 korun. Děti do sedmi let v doprovodu rodičů či dospělé osoby mají vstup zdarma. Slevu získají i žáci a studenti, důchodci a držitelé průkazů ZTP a ZTPP.

 

Permanentka na deset vstupů

Ti, kteří budou chodit pravidelně, si mohou pořídit permanentku třeba na deset jednorázových vstupů po celou sezonu za 350 korun, ta je navíc přenosná.

„Na celodenní vstupenku jsou možné dva výstupy mimo areál za den. Ceník jsme nastavili tak, abychom si vydělali na provoz, a přihlédli jsme i k tomu, kolik se platí v okolí,“ vysvětlil Jaroslav Novák.

Koupaliště budou určitě využívat i Českobudějovičtí. Obyvatelé krajského města mají k dispozici letní plovárnu, která je však často na hranici kapacity.

Starosta dodal, že náklady na stavbu byly 26,5 milionu, přičemž se obci podařilo na akci získat dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad.

 

Zdroj:

http://budejovice.idnes.cz/koupaliste-na-borku-04y-/budejovice-zpravy.aspx?c=A140712_2081513_budejovice-zpravy_jkr



Leave a Reply