- 08/09/2014
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Regionální rozvoj, Z tisku
Zdroj: www.idnes.cz, 8. září 2014
Autor: Antonín Pelíšek
V Homolích u Českých Budějovic se v příštím roce otevře nový průmyslový areál společnosti Stavoklima. O podnikání blízko Jihočeského letiště se podle starosty Plané zajímají i další společnosti.
Několik desítek nových pracovních míst nabídne v novém závodě u obce Homole u Českých Budějovic firma Stavoklima. Plánuje tu na pozemcích koupených od realitní kanceláře postavit průmyslový areál s několika montážními halami, parkovištěm a velkou administrativní budovou.
K záměru se nyní může vyjádřit veřejnost i obec. „Pokud nám firma přinese pracovní příležitosti, budu pro stavbu. Musí se k tomu ještě vyjádřit zastupitelé,“ uvedla starostka obce s 1 400 obyvateli Marie Štěpánková.
Podle jednatele Stavoklimy Pavla Šimečka budou nové zaměstnance nabírat. „Areál chceme otevřít příští rok. Vzhledem k druhu práce potřebujeme kvalifikované síly, strojaře a technology,“ poznamenal Šimeček.
Českobudějovická firma se zabývá vývojem a výrobou vzduchotechnických zařízení a rozvodů. Tomu odpovídá i projekt závodu. Haly budou částečně vyhřívané pomocí tepelných čerpadel. Šimeček počítá, že pracovat se bude i v současném sídle v Horní ulici. „Alespoň zpočátku budou fungovat oba závody. Chceme zvýšit produkci až o 40 procent,“ tvrdí Šimeček.
Montovaly se tu stíhačky
Nový areál má stát při pravé straně silnice II. třídy směrem z Českých Budějovic na Křemži. Jen kousek od místa, kde Němci za války montovali proudové stíhačky Messerschmitt Me 262 a zkoušeli je na nedalekém letišti.
To se změnilo z vojenského na Jihočeské letiště České Budějovice se statutem pro neveřejný mezinárodní provoz. Postupně se modernizuje. Vlastní je společným podílem Jihočeský kraj a město České Budějovice. Oba akcionáři už několikrát deklarovali, že letiště bude ziskové hlavně s podporou komerční zóny v okolí. Strategie firmy Stavoklima do těchto plánů zapadá.
„Stavba bude v souladu s naším územním plánem. Snažíme se nabízet průmyslovou zónu, a vytvářet tak pracovní příležitosti, které tady skoro nejsou,“ posteskla si starostka Štěpánková.
Podobně je na tom sousední Planá. Provozuje průmyslovou zónu na hranici s Homolemi. „Jedna firma už v ní je. V poslední době jsem už absolvoval dvě jednání o prodeji pozemků realitním společnostem,“ říká starosta Plané Tomáš Pintér.
Planá s 277 obyvateli přitom původně vlastnila na letišti a v okolí nejvíc pozemků, ale v 50. letech je zabavila armáda. Podobně jako Homole žádala po zrušení vojenského letiště tento majetek zpět, ale obě obce neuspěly. V roce 2005 je získal Jihočeský kraj. Obce to dodnes vnímají jako křivdu.
„Náš rozpočet je vzhledem k investicím do infrastruktury malý. Vede přes nás letový koridor a jeho ochranné pásmo. Nemůžeme stavět nové domy,“ vysvětluje Pintér.
Podle představitelů obou obcí by jako kompenzaci brali rozvoj komerční zóny, pokud by jim přinesla profit.
Zdroj: