Zdroj: www.idnes.cz, 28. února 2017
Autor: Martin Beneš, ČTK

 

Miliardové investice a nábor stovek lidí. Firmám v jižních Čechách se daří a plánují další rozšiřování. Vládní agentura CzechInvest za loňský rok v regionu dohodla osm projektů za 6,4 miliardy korun. Firmy mají do budoucna nabrat 1 611 lidí.

 

To, jak jsou aktuálně jižní Čechy v kurzu, dokumentuje, že mezi sedmi největšími investicemi, které loni dojednával CzechInvest, jsou hned tři projekty jihočeské. Například českobudějovická společnost Robert Bosch plánuje investovat 2,2 miliardy korun a ke svým více než čtyřem tisícům zaměstnanců nabrat dalších 625. Investiční pobídka je 444 milionů.

„Vzhledem k rozvoji ekonomiky začínají hrát nákladové faktory pro investory menší roli než v minulosti. Motivací se pro ně naopak stávají kvalitní podmínky pro dlouhodobě udržitelný rozvoj směrem k projektům s vyšší přidanou hodnotou, které jim můžeme nabídnout,“ řekl generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.

Většina investic na jihu Čech jde do rozšiřování současných provozů. A nijak překvapivé není to, že se jedná o přeshraniční ‚sousedy‘.

„Převažují investoři z Rakouska a Německa. Českou firmou je společnost Vafo Praha,“ uvedla mluvčí agentury Petra Menclová.Tuzemská potravinářská firma vyrábějící krmivo pro psy a kočky investuje 207 milionů korun, vzniknout má 33 pracovních míst.

Společnost staví v Chotovinách na Táborsku továrnu na mokrá krmiva. Provoz firma plánuje zahájit v prvním čtvrtletí 2018. Od CzechInvestu má příslib investiční pobídky 51,7 milionu korun.

„Jsme docela etablovaný výrobce suchých krmiv a teď se chystáme vstoupit do segmentu mokrých, to znamená konzervy, kapsičky. Stavíme na zelené louce, přibírat budeme zaměstnance jak ve výrobě, především pro obsluhu strojů, tak do údržby, kontroly kvality a laboratoří,“ potvrdil jednatel Vafo Praha Pavel Bouška.

Společnost má v jižních Čechách provozy v Chelčicích na Strakonicku a ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku, kde zaměstnává asi 25 lidí. Celkově má v Česku 200 zaměstnanců. Obrat české firmy činil loni tři miliardy korun.

 

Engel díky investici zdvojnásobí výrobní plochu

Většina investorů, kteří rozšiřují svou výrobu s podporou CzechInvestu, se ovšem zaměřuje na automobilový či strojírenský průmysl. Příkladem je již zmiňovaný Bosch, který chystá nové vývojové centrum.

„Postavíme šestipodlažní dům, kde bude vývoj a testování. Některá pracoviště máme v nevyhovujících podmínkách, pokud chceme nabízet atraktivní pracovní prostředí a rozvíjet se, je to nezbytné. Druhá část strategického projektu bude rozšíření výroby o nové produkty, respektive nové generace těch stávajících. Jsou to investice do zařízení a nových inovativních technologií,“ popsal plán největšího zaměstnavatele na jihu Čech generální manažer Bosche pro Česko a Slovensko Milan Šlachta.

A připomněl, že podle plánu by se měl v červenci začít stavět parkovací dům, hotový bude na konci letošního roku. „A hned navážeme s budováním vývojového centra. Jeho provoz zahájíme na začátku roku 2019,“ dodal Šlachta.

Více než 1,1 miliardy korun investuje také rakouská společnost Engel do expanze svého závodu v Kaplici na Krumlovsku, počítá se s náborem 250 zaměstnanců. Nová výrobní hala by měla fungovat zhruba za rok.

Nyní má strojírenský podnik 820 zaměstnanců a na ploše 18 tisíc metrů čtverečních vyrábí stroje na vstřikování plastů. Díky investici by se výrobní plocha měla zdvojnásobit. Podnik tam vybuduje novou práškovou lakovnu. „Oproti stávající bude mít trojnásobnou kapacitu,“ poukázal obchodní ředitel Peter Jungwirth.

V roce 2015 zprostředkoval CzechInvest v Jihočeském kraji investice v hodnotě více než 3,75 miliardy korun. V kraji mělo vzniknout 320 nových pracovních míst.

 

U Veselí zóna nebude

Negativní zprávou je, že obří průmyslová zóna u Veselí nad Lužnicí, kterou připravoval CzechInvest, nebude. Poprvé o ní veřejně promluvil prezident Miloš Zeman při své předloňské návštěvě. Její rozloha měla být asi 130 hektarů. Proti plánu se však postavilo ministerstvo zemědělství – zóna by totiž zabírala kvalitní úrodnou půdu.

„Lokalita ve Veselí nad Lužnicí byla spolu s dalšími třemi – Chebem, Veselím nad Moravou a Moravskými Budějovicemi – navržena jako vhodná pro vznik státem podpořené průmyslové zóny. Mezi projekty, jejichž vznik vláda České republiky začátkem ledna 2017 na základě návrhu předloženého ministerstvem průmyslu a obchodu schválila, nakonec zařazena nebyla,“ potvrdila mluvčí CzechInvestu Menclová.

 

Zdroj:

http://budejovice.idnes.cz/czechinvest-zprostredkoval-na-jih-cech-miliardove-investice-ptd-/budejovice-zpravy.aspx?c=A170228_2308987_budejovice-zpravy_mbe

 



Leave a Reply