Miniatura připomene starý Most

Zdroj: Lidové noviny, 7. 4. 2011
Autor: Ondřej Stratilík

 

U největšího českéhojezera vyroste malá replika města zničeného těžbou. Stát to má více než 100 milionů

 

MOST/PRAHA – Na konci roku 1965 se odtud odstěhovaly první rodiny, o deset let později demoliční čety zničily jako jednu z posledních budov klášter minoritů. Osud starého Mostu tak byl zpečetěn. Podle mnohých nejhezčí město severozápadních Čech potom spolkl hnědouhelný velkolom Ležáky.

Mostecký magistrát chce nyní slávu svého předchůdce připomenout. Na břehu jezera, které se napouští v prostoru vytěženého lomu, plánuje stavbu zmenšeného modelu starého Mostu. „Navržený minipark zahrnuje dvě části. Jedna je určena pro detailní model starého Mostu a druhá pro umístění souhrnného modelu Ústeckého kraje,“ popisuje Jitka Andršová z tamní radnice.

Model, který se bude rozkládat na ploše dvou hektarů, bude tvořit třicet staveb v měřítku 1:25. Plochou, velikostí i počtem exponátů je tak srovnatelný s parkem Miniuni v Ostravě, kde jsou vystaveny zmenšeniny známých evropských staveb. Jenže cenově jsou oba projekty úplně rozdílné.

 

Ostravský magistrát zaplatil za turistické lákadlo 26,7 milionu. Mostecký plán však počítá s rozpočtem rovných 108 milionů korun. Proč je o tolik dražší? „Koncepce MiniMostu je ojedinělá jak u nás, tak ve světě. Jako jediný park vůbec znázorňuje ucelené město, to bude doplněno sítí ulic a dopravní infrastrukturou,“ vysvětluje Andršová.

Na projekt dá necelých 60 milionů stát z takzvaných 15 ekomiliard a 40 miliony přispějí i evropské fondy. Samo město do akce vloží maximálně devět milionů korun. Kritici stavby z Ústeckého kraje však nechápou, proč se na financování stavby podílí i stát, když jde o nápad magistrátu a na břehu jezera navíc budou podnikat soukromé firmy. „Projekt souvisí s celkovou rekultivací lomu Ležáky,“ vysvětluje použití peněz Pavel Vlček z ministerstva průmyslu a obchodu.

Jako v Německu I když je stavba modelu zatím daleko – její zahájení je naplánováno na polovinu příštího roku – mezi Mostečany a lidmi z okolí už dnes vzbuzuje radost. „Alespoň tu bude konečně něco, za čím by mohli přijet i lidé odjinud z republiky,“ myslí si Jiří Ludvík z Litvínova. „A na výlety už možná nebudeme muset do Německa,“ přidává se jeho přítelkyně. Právě na druhé straně Krušných hor se inspirovali i tvůrci MiniMostu. V německém městě Oederan už dlouho stojí park miniatur s více než 190 stavbami z oblasti hraničního pohoří.

 

Mimo jiné je tu i funkční model, který ukazuje, jak v roce 1975 probíhal přesun mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jediné budovy, která ušla zničení hnědouhelnými rýpadly.

Největší a nejhlubší české jezero vzniká od roku 2008 v místě, kde stál starý Most. Ten musel být zbořen v 70. letech minulého století kvůli těžbě hnědého uhlí.

V okolí nádrže by měla vzniknout rekreační zóna s hotely, plážemi, přístavištěm a projekt MiniMost. Jde o park miniatur, který v měřítku 1:25 připomene, jak vypadal starý Most v roce 1953.

Jedním z exponátu bude i model kostela Nanebevzetí Panny Marie, který byl v roce 1975 po kolejích přesunut o 841 metrů a jako jediná stavba tak unikl zničení kvůli těžbě. Model se už nyní nachází v parku miniatur v německém městě Oederan.

Jezero, napouštěné speciální přípojkou z přehrady Nechranice, by mělo být naplněno v letošním roce. Jeho vznik vyjde na dvě miliardy korun, rekultivace břehů bude hotová v roce 2015.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar