Brdy se otevřou milovníkům přírody

Zdroj: MF Dnes, 20. 4. 2011
Autor: Jan Gazdík

 

Ministerstvo obrany se rozhodlo, že do roku 2015 opustí výcvikový prostor Brdy-Jince a čtyři velká cvičiště se zmenší v průměru o čtvrtinu. Armáda tak ušetří 200 milionů ročně.

 

PRAHA – Armáda do roku 2015 vyklidí a zpřístupní veřejnosti výcvikový prostor Brdy-Jince s rozlohou 26 009 hektarů.

Další vojenské prostory pak budou zhruba o čtvrtinu zmenšeny. Jde o Hradiště u Karlových Varů, Libavou u Olomouce, Boletice u Českého Krumlova a Březinu u Vyškova. Tam všude budou mítmilovníci přírody větší přístup.

Dělostřelecká brigáda nicméně v Jincích zůstává. Velení armády ji považuje za perspektivní.

Ministerstvo si od tohoto kroku slibuje roční úsporu 200 milionů korun. Připomíná navíc, že tato armádní cvičiště ještě v roce 1990 sloužila dvousettisícové československé armádě. Od té doby se české vojsko desetkrát zmenšilo.

„Je zbytečné, abychom si drželi tolik cvičišť s rozlohou sto třicet tisíc hektarů. Dnes je využíváme jen částečně,“ vysvětluje náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. A předkládá další argument: vojenské prostory dnes zabírají 1,7 procenta Česka. U Německa či Polska je to 0,5, Rakouska 0,4 a Slovenska 1,1 procenta.

 

„Nestojí za tím stavbaři“

Generál Picek odmítá námitky, že zrušení újezdu Brdy nepředcházela odborná diskuse ani řádné posouzení výhod a ztrát pro armádu. „Z našich analýz nám jednoznačně vyšlo, že pro armádu bude nejvýhodnější a nejméně bolestné zříci se Jinců, jejichž provoz nás ročně vyjde na 88 milionů korun.“

Generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, jenž se stará o majetek resortu, odmítá také obavy mnohých starostů z Brd, že se dohodl s developery, kteří mají o toto průmyslem téměř nepoškozené území v blízkosti hlavního města mimořádný zájem.

„Nevím, jak bych vás přesvědčil, ale žádní developeři naše rozhodnutí opustit Brdy neovlivňovali. Toto území se prostě parcelovat nebude,“ ujišťuje Vylita. Pojistku spatřuje i v tom, že z hlediska rostlinných, ale i živočišných druhů unikátní Brdy zůstanou pod správou Vojenských lesů a statků. Ty s Jihočeskou univerzitou, ministerstvem obrany a také životního prostředí předloží vládě projekt ochrany Brd. „Může jít o chráněnou krajinnou oblast nebo jakousi oblast divokého území s o něco nižším stupněm ochrany,“ vysvětluje Vylita.

Brdy, jichž se ministerstvo obrany zříká, jsou cenné i v tom, že se na tento prostor nevztahují žádné restituční nároky. Třeba ve vojenském prostoru Libavá ministerstvo platí restituentům dvacet milionů ročně za pozemky, na nichž je dnes střelnice.

 

Existují i pochyby

Experti však varují před jedním zádrhelem. Prostor se musí se očistit od vojenské munice, která se tam používá od roku 1926. To bude velmi nákladné – odhady jdou do miliard korun.

Nehledě na všechna ujištění ministerstva o výhodnosti zrušit výcvikový prostor do roku 2015, má o tomto kroku pochybnosti bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Poukazuje na to, že při úvahách o zrušení proti sobě vždy stály Brdy a Boletice v Jižních Čechách, odkud se postupně stahují armádní jednotky. Naproti tomu Brdy jsou přímo napojeny na dělostřeleckou brigádu s další možností rozvoje. „Nejde jen o momentální úspory,“ varuje.

 

***

FAKTA

Vojenské újezdy v Česku

Název                   Rozloha (ha)      Obyvatel

Hradiště              33 161                   593

Libavá                   32 724                   1 121

Boletice               21 953                   308

Brdy                      26 009                   35

Březina                15 817                   4

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar