Stačil jeden podpis a D3 i lanovka mají zelenou

Zdroj: MF Dnes, 29. 5. 2010
Autor: Mirka Nezvalová

 

Ministryně životního prostředí konečně posvětila rozvoj Jihočeského kraje. Díky tomu může vyrůst lanovka z Nové Pece na Hochficht i další důležité stavby. Některé obce však chtějí protestovat.

 

JIŽNÍ ČECHY – Tisícovky lyžařů už se mohou těšit na rychlejší cestu z Nové Pece na Hochficht. Po třinácti letech snažení jsou o výrazný krok blíž k výstavbě lanovky z české na rakouskou stranu.
Ministryně životního prostředí Rut Bízková totiž včera krátce po poledni podepsala Dohodu o budoucím rozvoji jihočeského regionu. ‘Konečně můžeme začít pracovat na schválení zásad územního rozvoje. Přes tři roky jsme se snažili, aby tam podpis příslušného ministra byl,’ raduje se hejtman Jiří Zimola.
Díky dalším potřebným podpisům ministrů zemědělství a pro místní rozvoj tak už nic nebrání tomu, aby se kromě lanovky začalo připravovat rozšíření silnice z Nové Pece na Zadní Zvonkovou nebo stavba elektrické lipenské dráhy.
Důvodů, proč konečné schválení trvalo tak dlouho, je podle Zimoly několik. ‘Existovalo pět zásadních rozporů, na něž ministerstvo životního prostředí mělo odlišný názor. Teď jsme konečně našli kompromis,’ říká Zimola.
Kraj přestal trvat na vybudování sjezdovky na Špičáku v Boleticích, zato však neustoupil od vymezení úzkého pruhu z Klápy u Nové Pece na Hraničník, jeden z kopců v lyžařském areálu Hochficht. ‘Tím vznikla šance dopravit lyžaře lanovkou na rakouskou stranu,’ dodává Zimola.

 

Odblokování dalších záležitostí

Když se kraj nakonec s ministryní Bízkovou dohodl na šumavských problémech, podařilo se odblokovat i řadu dalších důležitých záležitostí. ‘Konečně můžeme pokračovat například v přípravě projektové dokumentace dálnice D3 směrem k Českým Budějovicím,’ zdůrazňuje vicehejtman Martin Kuba.
Obrazně řečeno: pokud plánujete stavbu domu, musíte mít parcelu, na které ho vybudujete. A takovou parcelou jsou vlastně pro kraj zásady územního rozvoje, které teď zastupitelé v konečné podobě mohou schválit. ‘Čeká nás ovšem řada dalších jednání, protože k nim mohou podávat námitky nejen obce a města, ale i občané,’ připomíná Kuba.
Už teď je jasné, že protestovat se chystá například obec Úsilné u Českých Budějovic. ‘Nějakým záhadným způsobem se do těchto zásad dostala do těsné blízkosti obce plánovaná silnice a také vedení vysokého napětí. To vše by mělo být v místě, kde je přírodní koupaliště a my tam chceme budovat rekreační a sportovní areál,’ prohlásil starosta Úsilného Pavel Kašpárek.
Dokud ovšem nebyla podepsaná dohoda tří ministrů, zásady územního rozvoje kraje jako kdyby neexistovaly. ‘Neměli jsme tak pro protest reálný podklad. To se teď změnilo,’ říká Kašpárek.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar