Výpadek domácích cizinci nenahradí

Feb 19

Zdroj: Hospodářské noviny, 19. února 2013

Autor: Michaela Mužíková

 

Rozhovor: Eva Kijonková, Lázně Darkov

Cizinci mají být spásou českých lázní, jejichž návštěvnost se propadla poté, co pojišťovny osekaly proplácení pobytů pro tuzemské pacienty. A tak se manažeři lázní obracejí nejen na možné klienty z Evropské unie, ale z celého světa. Například na Karvinsko přijely loni do Lázní Darkov přibližně dva tisíce klientů z arabských zemí, do Jáchymova přibližně šest stovek. “Pokles návštěvnosti však cizinci vyřeší jen částečně,” říká Eva Kijonková z Lázní Darkov.

 

HN: Jak se u vás odrazilo listopadové rozhodnutí vlády, která ulehčila získání víz pro cizince na lázeňské účely?

Je to zatím krátká doba, ale v každém případě to vítáme. Celkově se podíl zahraničních klientů po loňském navýšení blíží k jedné pětině a měl by dále růst.

 

HN: Jakými konkrétními formami cílíte na arabskou klientelu?

Lázně Darkov mají podíl ve společnost Czech Saudi Medical v Saúdské Arábii, která rozvíjí kontakty i v okolních státech, mimo to dlouhodobě spolupracují s arabskými centry pro léčebnou turistiku. Je to tradiční oblast našeho zájmu s léta budovanými osobními kontakty.

 

HN: Mohou zahraniční turisté nahradit výpadek domácích klientů?

Do jisté míry to řešení je, ale nikoli všelék. Podstatné jsou kromě špičkové léčebné péče podmínky typické pro danou oblast, v případě Arabů tedy maximální přizpůsobení se zvyklostem, včetně podmínek pro dodržování pravidel během ramadánu.

 

HN: Jak se u vás projevilo to, že zdravotní pojišťovny omezily hrazení lázeňské péče?

Jako ve všech lázních jsme pocítili propad počtu českých klientů s pobyty hrazenými pojišťovnami. Do konce loňského roku jsme přišli o přibližně 1200 těchto pacientů a pokles trvá.

 

HN: Spolupracujete s nemocnicemi na získávání pacientů na doléčení? To by mohlo pomoci propad vyrovnat.

Máme systém překladů z lůžka v nemocnici na lůžka u nás čili okamžitou návaznost rehabilitace a spolupracujeme s řadou klinik. Příkladem může být Fakultní nemocnice Ostrava.


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar